MANO Prisimink.lt

Kontracepcija

Kontracepcijos metodai

Jei gyveni lytinį gyvenimą ir kol kas neketini turėti vaikų, turi pasirinkti Tau ir Tavo partneriui priimtiniausią kontracepcijos metodą – taip galėsi jaustis saugesnė ir planuoti savo asmeninį bei profesinį gyvenimą. Rizika planuojant šeimą nepateisinama, o kontracepcija sudaro galimybę moteriai turėti kūdikį būtent tada, kai ji to nori pati. Egzistuoja nemažai metodų, visi jie skiriasi patikimumu, veikimu, poveikiu organizmui, priemonių įvairove ir jų naudojimo būdu. Kuris jų Tau būtų naudingiausias ir priimtiniausias, geriausiai galėtų padėti nuspręsti gydytojas. Tad drauge apsvarstykite visus „už“ ir „prieš“, ir mėgaukitės laisve būti dviese.

Hormoninis metodas

Priemonės, kuriose yra dviejų hormonų, estrogeno ir progestino:

Pasaulyje naudojamos ir etrogeno bei progestino injekcijos, tačiau Lietuvoje jų nėra.

Priemonės, kuriose yra tik progestinas:

Pasaulyje naudojami ir implantai, tačiau Lietuvoje jų nėra.

Gimdinis metodas

Priemonės:

Barjerinis metodas

Priemonė:

Pasaulyje naudojami ir moteriški prezervatyvai, tačiau Lietuvoje jų nėra.

Vaginalinis metodas

Priemonė:

Pasaulyje naudojamos ir kitokios vaginalinio kontracepcijos metodo priemonės – diafragma ir gimdos kaklelio gaubtuvėlis, tačiau Lietuvoje jų nėra.

Vaisingumo atpažinimu pagrįstas metodas

Šis metodas yra grindžiamas nustatant ovuliacijos dieną pagal ciklo trukmę, taip pat nuolatiniu tam tikrų kūno būklių, tokių kaip bazalinė temperatūra arba makšties gleivės, pokyčių stebėjimu. Pagal šių požymių pokyčius sprendžiama apie vaisingas ir nevaisingas dienas.

Šis metodas turi daug trūkumų, nes ne visada įmanoma nustatyti pokyčius. Pavyzdžiui, bazalinės temperatūros matavimas netenka prasmės, kai dėl įvairių priežasčių karščiuojama. Makšties gleivių pobūdis pakinta sergant makšties uždegimu, dažnai lytiškai santykiaujant. Remiantis klinikiniais tyrimais, šio metodo patikimumas, nepriekaištingai naudojant viską vienu metu (matuojant bazinę temperatūrą, stebint gleives), gali siekti 95–97 procentų, t.y. per pirmus metus pastoja 30-50 moterų iš 1000, besinaudojančių vaisingumo atpažinimo metodu (1). Šis metodas tinka tik moterims, turinčioms reguliarų ciklą, pasiryžusioms kasdien save stebėti bei gimdyti, jei pastotų.

Skubios kontracepcijos metodas

Priemonės:

Pasaulyje naudojamos ir estrogeno bei progestino skubiosios kontracepcijos tabletės, tačiau Lietuvoje jų nėra.

1. Trussell, J. Contraceptive efficacy. In: Hatcher RA, Trussell J, Nelson AL, Cates W, Stewart FH, Kowal D. Contraceptive Technology: Nineteenth Revised Edition. New York NY: Ardent Media, 2007.
2. Wilkinson, C.L. et al. 1997 Update on Contraception. International Journal of STD &AIDS 8:218.

Naudokite lietuviškus simbolius

Paskutinį kartą atnaujinta 2014-10-08