MANO Prisimink.lt

Kontracepcija

Skubioji kontracepcija

Skubiosios kontracepcijos tabletės

Dėl savo veikimo principo ir didelės hormonų dozės skubiosios kontracepcijos tabletės turi būti vartojamos tik ypatingais atvejais, pvz., po išprievartavimo ar lytinio akto metu plyšus prezervatyvui.

Tabletėse, kurias būtina išgerti ne vėliau kaip per pirmąsias 72 valandas po nesaugaus lytinio akto, yra ypatingai didelė progestino dozė, kuri gali sustabdyti arba nutraukti ovuliaciją, sutrikdyti kiaušinėlio apvaisinimą ar kiaušintakių judesius (sutrinka gemalo judėjimas link gimdos) bei sukelti pakitimus gimdoje, neleidžiančius gemalui įsitvirtinti gimdos gleivinėje.

Panaudojus skubios kontracepcijos tabletes per 72 val. po nesaugaus sekso, nepageidaujamų nėštumų rizika sumažėja iki 75 procentų (2). Skubios kontracepcijos tablečių patikimumas tiesiogiai priklauso nuo laikotarpio, per kurį jos buvo išgertos: kuo greičiau tai padaroma, tuo mažesnė tikimybė pastoti (1).

Dėl didelės progestino dozės pasireiškia šalutiniai reiškiniai: pykinimas, vėmimas, depresija, mėnesinių ciklo sutrikimai. Skubios kontracepcijos tabletės gali apsaugoti tik vienkartinai, todėl turint lytinių santykių likusiomis ciklo dienomis, būtina naudoti kitokią kontracepcijos priemonę (pvz. prezervatyvus).

Dėl veikimo būdo ir neigiamo poveikio organizmui tabletės po lytinio akto gali būti naudojamos tik ypatingos būtinybės atveju, jei nėra kitų alternatyvų (3).

Gimdos spiralė su variu

Skubios kontracepcijos tikslu, gimdinė spiralė su variu gali būti įvesta į gimdą ne vėliau kaip 5 dienos po datos, kada, manoma, galėjo įvykti ovuliacija (anksčiausia numanoma data!) (4).

Varis gimdoje sudaro nepalankias sąlygas apvaisinimui ir gemalo vystymuisi. Ši priemonė gali būti panaudota gimdžiusioms moterims, jei skubios kontracepcijos tablečių išgerti pavėluojama arba moteris pageidauja ilgalaikės kontracepcijostuomet spiralė gali būti paliekama gimdoje penkerius metus.

Skubios kontracepcijos tikslu panaudojus spiralę su variu išvengiama daugiau kaip 99 procentų nepageidaujamų nėštumų, tačiau ši priemonė skirta kontracepcijai, o naudoti skubios kontracepcijos tikslu nėra patvirtinta (1).

Hormoninė gimdos spiralė skubiai kontracepcijai netinka.

1. Glasier, A. 1997 Emergency Postcoital Contraception. The New England Journal of Medicine 337(15):1058-1059
2. Trussell, J. Contraceptive efficacy. In: Hatcher RA, Trussell J, Nelson AL, Cates W, Stewart FH, Kowal D. Contraceptive Technology: Nineteenth Revised Edition. New York NY: Ardent Media, 2007.
3. Skubiosios kontracepcijos preparato pakuotės lapelis - informacija vartotojui.
4. Wilkinson, C.L. et al. 1997 Update on Contraception. International Journal of STD &AIDS 8:218.


 

Naudokite lietuviškus simbolius

Paskutinį kartą atnaujinta 2014-10-08