Kontraceptinės tabletės gali sukelti vėžį

Kodėl šis mitas paplito?

Vėžys iki šiol yra labai gąsdinantis susirgimas, masinės informacijos leidiniuose nuolat kalbama apie didėjantį sergamumą įvairių organų vėžiu, o blogos naujienos ir sklinda žymiai greičiau, nei pavyzdžiui tai, kad yra išrasta naujų medikamentų vėžio gydymui, modernios technikos pagalba vėžys gali būti nustatomas ir gydomas labai anksti ir žmogus gali visiškai pasveikti, kad nuolat profilaktiškai tikrinantis, galima išvengti daugumos įsisenėjusių susirgimų vėžiu, kada gydymo rezultatai ir prognozės išties žymiai blogesni. Lygiai taip pat interpretuojama ir informacija apie tai, kokią įtaką sergamumui vėžiu gali turėti kontraceptinės tabletės – moterims sunku patikėti, kad kontraceptinės tabletės gali padėti išvengti pačio klastingiausio, kiaušidžių ir gimdos vėžio.

Nuo kokio vėžio kontraceptinės tabletės apsaugo?

Per penkis dešimtmečius nuo pirmosios kontraceptinės piliulės pasirodymo buvo atlikta daug įvairių tyrimų, įrodžiusių, kad ilgai vartodamos kontraceptines tabletes moterys mažiau rizikuoja susirgti kiaušidžių ir gimdos vėžiu. Tai sunkiausiai nustatomas vėžys, nes moterys dažniausiai nejunta jokių sveikatos pokyčių, o pirmieji požymiai pasireiškia ligai jau įsisenėjus. Laimei, gimdos ir kiaušidžių vėžys yra palyginti retas susirgimas. Vėžio informacijos centro duomenimis, kasmet gimdos vėžiu suserga apie 550, o kiaušidžių vėžiu - apie 400 moterų.

Bent 5 metus vartojančioms kontraceptines tabletes moterims rizika susirgti šiais vėžiais sumažėja perpus, palyginti su kontracepcijos nevartojančiomis bendraamžėmis. Be to, net nutraukus kontraceptinių tablečių vartojimą, rizika lieka sumažėjusi dar 10–15 metų. Be to, yra duomenų, kad kontraceptinių tablečių vartojimas sumažina riziką sirgti storosios žarnos vėžiu.

Koks yra ryšys tarp kontraceptinių tablečių vartojimo ir sergamumo kitokiu vėžiu?

Daugiausiai prieštaravimų yra vertinant kontraceptinių tablečių vartojimo įtaką sergamumui krūties vėžiu. Krūties vėžys yra labai lėtai augantis, pasireiškiantis vyresniame amžiuje, todėl nustatyti jo ryšį su hormoninės kontracepcijos vartojimu jaunystėje, itin sudėtinga. Visiškai aišku viena – kontraceptinės tabletės nesukelia vėžio, bet negalima galutinai paneigti to, kad jas vartojant jau esantis vėžys nepradeda greičiau augti.

Pastaraisiais metais atlikti tyrimai parodė, kad praeityje vartojusioms kontraceptines tabletes, nepriklausomai nuo to, kaip anksti pradėjo jas vartoti, kokios rūšies buvo tabletės ir kaip ilgai jas vartojo, rizika susirgti krūties vėžiu nepadidėjo. Be to, paskelbta gera naujiena apie mažų dozių kontraceptinių tablečių vartojimą – jas vartojusių moterų, ypač jaunesnių nei 50 metų, tarpe sergamumas gerybiniais ir piktybiniais krūtų augliais buvo žymiai mažesnis, nei niekada kontraceptinių tablečių nevartojusių moterų grupėje.

Vartojančių kontraceptines tabletes moterų lytinio gyvenimo būdas gerokai skiriasi nuo hormoninės kontracepcijos nevartojančių moterų. Jos gyvena aktyvesnį lytinį gyvenimą, turi daugiau partnerių, be to, jos gali būti saugios dėl apsaugos nuo nepageidaujamo nėštumo, todėl žymiai rečiau papildomai naudoja prezervatyvus. Deja , kontraceptinės tabletės neapsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų, o neturinčios pastovaus partnerio, labiausiai rizikuoja jomis užsikrėsti. Ypač neramina žmogaus papiloma ir herpes viruso paplitimas – tai infekcija, kuri dažnai nesukelia jokių sveikatos sutrikimų, bet gali būti pagrindinis gimdos kaklelio vėžio rizikos faktorius.

Gimdos kaklelio vėžys yra palyginti dažna moterų onkologinė liga – ji užima 3–4-tą vietą tarp piktybinių navikų, kuriais serga moterys Lietuvoje. Tačiau gimdos kaklelio vėžį nesunku diagnozuoti – tereikia kartą per metus pasitikrinti pas ginekologą, kuris apžiūros metu patikrins gimdos kaklelį ir atliks paprastą tyrimą, leidžiantį paneigti ar įtarti gimdos kaklelio pakitimus ir laiku juos išgydyti.

 
 
 
 
Šiandien klausiame:

SOS centras

Susisiekite su mumis

Užduokite klausimą, pasiūlykite idėją arba išsakykite problemą.

Klauskite gydytojo

Klauskite Prisimink.lt sveikatos specialistų tiesiogiai!

D.U.K.

Visi dažniausiai užduodami klausimai vienoje vietoje.

Žodynas

Nežinote jums svarbaus termino? Visi paaiškinimai čia.