Kontraceptinės tabletės turi stiprų šalutinį poveikį

Kodėl šis mitas paplito?

Daugeliui moterų būdinga pasidalinti savo patirtimi apie vartojamą kontracepciją su draugėmis ar bendradarbėmis. Dažniausiai kalbamasi apie tai, kas neramina – šalutinis poveikis, ypač toks, kokio nesitikima, pradėjus vartoti kontracepcijos priemonę. Taip sklinda mitai. Įtakos gali turėti ir pakuotėje pridedama išsami informacija apie vaistą. Joje minima viskas, ką ir kaip dažnai patiria moterys, vartojančios panašios sudėties medikamentus, tačiau nėra ir negali būti nustatyta, kiek dėl vieno ar kito šalutinio poveikio „kaltas“ kontracepcijos priemonės vartojimas. Todėl labai klysta moterys, kurios perskaičiusios informaciją apie vaistą, skuba visus išvardintus šalutinius poveikius „pritaikyti sau“ arba įsivaizduoja, kad visi jie pasireiškia visoms kontraceptinę priemonę vartojančioms moterims.

Koks yra nepageidaujamas šalutinis poveikis, susijęs su kontraceptinių tablečių vartojimu?

Dauguma moterų, vartojančių pažangios sudėties kontraceptines tabletes, iš viso nepatiria nepageidaujamo šalutinio poveikio. Paprastai jis būna skirtingas, priklausomai nuo kiekvienos moters organizmo, bet verta žinoti, kad nepageidaujamas šalutinis poveikis labiausiai tikėtinas pirmaisiais kontraceptinių tablečių vartojimo ciklais, t.y. vartojant pirmąsias dvi-tris pakuotes, jis palaipsniui silpnėja ir paprastai išnyksta kontraceptines tabletes vartojant ilgiau.

Nepageidaujamas šalutinis poveikis tiesiog gali kiek erzinti, bet nėra pavojingas sveikatai - deja, jei moteris to nežino, ji gali išsigąsti ir visiškai be reikalo nutraukti kontraceptinių tablečių vartojimą. Paminėtinas nepavojingas šalutinis poveikis, kuris labiausiai tikėtinas, pradėjus vartoti kontraceptines tabletes: lengvas pykinimas ar šleikštulys, krūtų padidėjimas, tempimo ar net skausmo pojūtis, nereguliarus tepimas ar negausus pakraujavimas nebaigus gerti pakuotėje esančių tablečių (dažniausia priežastis – pamiršta išgerti tabletė), galvos skausmas.

Visais atvejais kontraceptinių tablečių vartojimas tęsimas įprastu režimu. Jei šalutinis poveikis nepraeina ilgiau kaip 3 mėnesius, reiktų pasitarti su gydytoju. Jis gali rekomenduoti pažangesnės sudėties kontraceptines tabletes.

Kokios veikliosios medžiagos mažiausiai kenkia kepenims?

Kepenų poveikis kontraceptikuose esančioms medžiagoms yra kur kas stipresnis nei šių medžiagų poveikis kepenims. Hormonai, kurie gali pakenkti kepenims, niekada nebuvo naudoti kontraceptinėse priemonėse. Kepenys tabletėse esančius hormonus labai greitai paverčia į neaktyvias medžiagas.

Sukurti sintetinius progestinus ir estrogenus, kuriuose būtų galima naudoti kontraceptinėse tabletėse, nebuvo lengva užduotis. Beveik visų hormoninių kontraceptikų sudėtyje yra estrogenas – etinilestradiolis. Pažangiausios yra kontraceptinės tabletės su estradioliu – hormonu, identišku natūraliai moters kiaušidėse gaminamam estrogenui. Kontraceptinės tabletės su estradioliu Lietuvoje pasirodė 2009 m.

Progestinų rūšių yra daug. Pažangiausiais laikomi progestinai, neturintys vyriškiems hormonams būdingo poveikio. Tai drospirenonas ir dienogestas, kurie gali būti tik kontraceptinių tablečių sudėtyje. Dėl cheminės sudėties šie progestinai greičiau skyla kepenyse ir sparčiau pasišalina iš organizmo. Nepaisant didesnės šių medžiagų koncentracijos tabletėse, kepenys jas apdoroja ne taip aktyviai, kaip kitus progestinus, todėl dienogesto ir dropirenono poveikis šiam organui yra švelnesnis.

Ar gali kai kurie kontraceptikai sukelti pykinimą?

Taip, toks šalutinis poveikis gali pasireikšti kontraceptiko vartojimo pradžioje, tačiau dėl to nereikia nustoti jį vartojus. Per keletą mėnesių pykinimas turėtų praeiti. Pykinimas ir vėmimas dažniausiai vargina, kai hormonų koncentracija kraujyje yra didžiausia – praėjus maždaug porai valandų po tabletės išgėrimo. Tai nesusiję su virškinimo problemomis. Panašūs negalavimai moteris aplanko ir nėštumo pradžioje, kai organizmas gamina didelius kiekius lytinių hormonų.
 

 
 
 
 
Šiandien klausiame:

SOS centras

Susisiekite su mumis

Užduokite klausimą, pasiūlykite idėją arba išsakykite problemą.

Klauskite gydytojo

Klauskite Prisimink.lt sveikatos specialistų tiesiogiai!

D.U.K.

Visi dažniausiai užduodami klausimai vienoje vietoje.

Žodynas

Nežinote jums svarbaus termino? Visi paaiškinimai čia.