Geriamieji kontraceptikai mažina vaisingumą

Kodėl šis mitas paplito?

Tai galėjo lemti menkas išmanymas apie moters ciklo fiziologiją. Pavyzdžiui, nutraukus hormoninės kontracepcijos vartojimą, ne visada mėnesinės prasideda laukiamu laiku, t.y. po mėnesio. Arba, vartojant hormoninę kontracepciją ciklas būna reguliarus, tačiau nutraukus ją vartoti, ciklas tampa nereguliarus, moteris negali pastoti. Be to, ilgai vartojusios hormoninę kontracepciją, o po to bandančios pastoti 30–40-taisiais gyvenimo metais (juk vaisingumas natūraliai mažėja didėjant amžiui!), pastoja sunkiau. Visa tai interpretuojama kaip vaisingumo sumažėjimas, tačiau tai netiesa.

Ar reguliarios mėnesinės yra vaisingumo garantas?

Nuo seno mėnesinės suvokiamos kaip moters vaisingumo simbolis. Iš tiesų tai tik lengviausiai pastebimas reiškinys, atspindintis sudėtingo proceso (jame esminį vaidmenį vaidina hormonai), kuomet visi reprodukcinės sistemos organai ruošiasi nėštumui, bet apvaisinimas neįvyksta, galutinį rezultatą. Nors mėnesinių ciklo ir pačių mėnesinių pokytis būdingi daugeliui nevaisingumą sukeliančių susirgimų, manyti, kad, jei mėnesinių ciklas reguliarus, tai esi vaisinga – klaida.

Kiek svarbi vaisingumui yra kontraceptinių tablečių savybė sureguliuoti ciklą?

Reguliariai prasidedantis kraujavimas, vartojant kontraceptines tabletes, ir vaisingumas neturi nieko bendra. Jei moteriai sutrikęs ciklas (pvz. mėnesinės labai retos arba dažnos, jos iš viso neprasideda kelis mėnesius iš eilės, kraujavimas nereguliarus, labai gausus), kontraceptinės tabletės skiriamos tam, kad slopintų natūralią, bet sutrikusią kiaušidžių veiklą, ir tabletėse esančių hormonų pagalba, palaikytų hormonų pusiausvyrą organizme. Rezultatas – reguliarus, mažiau gausus ir skausmingas, trumpesnis kraujavimas. Nutraukus kontraceptinių tablečių vartojimą, keletui mėnesių gali tapti reguliariu ir natūralus mėnesinių ciklas (be to, gali padidėti pastojimo tikimybė), tačiau vėliau jis vėl gali sutrikti. Tikėtis, kad pavartojus hormoninę kontracepciją, visam gyvenimui ciklas tampa reguliarus – klaida, nes kontraceptinės tabletės nepašalina priežasties, dėl kurios natūralus ciklas yra sutrikęs. Lygiai taip pat, jei moteris yra nevaisinga, kontraceptinės tabletės čia niekuo dėtos. Reikia ieškoti ir gydyti priežastį.

Kodėl kontraceptinės tabletės turi teigiamą poveikį vaisingumui?

Moterims, vartojančioms kontraceptines tabletes, yra mažesnė rizika susirgti dubens uždegimu, negimdiniu nėštumu, kiaušidžių cistomis, kiaušidžių ir gimdos vėžiu. Visi šie susirgimai gali sumažinti moters vaisingumą, bent jau laikinai. Paprastai, kai kurie iš šių susirgimų, yra gydomi chirurginiu būdu. Todėl kuo ilgiau vartojamos kontraceptinės tabletės, tuo yra mažesnė rizika tokių ligų , kurios gali turėti ilgalaikį arba net negrįžtamą poveikį vaisingumui.
 

 
 
 
 
Šiandien klausiame:

SOS centras

Susisiekite su mumis

Užduokite klausimą, pasiūlykite idėją arba išsakykite problemą.

Klauskite gydytojo

Klauskite Prisimink.lt sveikatos specialistų tiesiogiai!

D.U.K.

Visi dažniausiai užduodami klausimai vienoje vietoje.

Žodynas

Nežinote jums svarbaus termino? Visi paaiškinimai čia.