Nutraukus kontraceptikų vartojimą, organizmas nebesugeba gaminti hormonų pats

Kodėl šis mitas paplito?

Kai kurioms moterims, nutraukus hormoninės kontracepcijos vartojimą ilgiau ar trumpiau neatsiranda natūralios mėnesinės. Tai gali būti viena iš šio mito kilmės priežasčių. Be to, hormoninės kontracepcijos veikimo aiškinimas „slopinama kiaušidžių veikla, slopinama ovuliacija“, dažnai klaidingai suabsoliutinamas ir suvokiamas kaip visiškas kiaušidžių „išjungimas“, lyg jos iš viso nebeegzistuotų. Tai labai glaudžiai susiję su vaisingumo sumažėjimo baime.

Ar, vartojant hormoninę kontracepciją, kiaušidės visiškai „miega“?

Stipriai kiaušidžių veiklą slopindavo senos, didelių dozių tabletės. Vartojant šiuolaikines mažų dozių kontraceptines tabletes, yra kitaip. Pertraukos metu, kai kontraceptinės tabletės nevartojamos, kiaušidėse pradeda bręsti folikulas, kuriame ne tik bręsta kiaušinėlis, bet ir gaminami natūralūs estrogenai. Tam, kad jis nesubręstu ir neįvyktų ovuliacija, ne vėliau, kaip po 7 dienų pertraukos, vėl pradedamos gerti tabletės, sustabdančios šį procesą. Dėl šios priežasties, pertrauka, vartojant tabletes, negali būti ilgesnė, nei 7 dienos. Jau vien tai įrodo, kad šiuolaikinės kontraceptinės tabletės labai patikimai saugo nuo nepageidaujamo pastojimo tik tol, kol vartojamos pagal taisykles.

Kodėl vartojant kontraceptines tabletes netrūksta hormonų?

Nors kiaušidės gamina mažiau natūralių estrogenų ir beveik negamina progesterono, jų trūkumą kasdien papildo esantys kontraceptinių tablečių sudėtyje hormonai. Šiuolaikinėse kontraceptinėse tabletėse esantys hormonai labai panašūs į natūralius. Iki 2009 m. visose kontraceptinėse tabletėse estrogenas buvo vienodas. Tik prieš keletą metų kontracepcijoje pradėtas naudoti estradiolis, identiškas natūraliam hormonui estrogenui. Tabletėse naudojami progestinai labai skirtingi, daugiau ar mažiau panašūs į natūralų progesteroną. Visas natūralaus progesterono savybes turi tik progestinas drospirenonas. Lietuvoje kontraceptinės tabletės su drospirenonu yra vienos populiariausių hormoninės kontracepcijos priemonių.

Kada kiaušidės iš tiesų nebesugeba gaminti hormonų?

Kiaušidės, kaip ir visas žmogaus organizmas, sensta. Menopauzė (paskutinių mėnesinių moters gyvenime data) rodo labai ryškų kiaušidžių veiklos sumažėjimą: jos nebesubrandina kiaušinėlių, o pavieniai folikulai gamina nepakankamai estrogenų, todėl moterims prasideda klimaksui būdingi nemalonūs savijautos pokyčiai. Menopauzė yra natūralus reiškinys moters gyvenime – tai nutinka 50–55 gyvenimo metais. Hormoninę kontracepciją galima vartoti iki pat menopauzės, jei nėra kontraindikacijų dėl sveikatos būklės. Tuomet moterims nebūna klimaksui būdingų savijautos pokyčių. Nepriklausomai nuo to, kiek laiko ir kokia hormoninė kontracepcija vartota, menopauzė paprastai ateina genetiškai nulemtu laiku.

 
 
 
 
Šiandien klausiame:

SOS centras

Susisiekite su mumis

Užduokite klausimą, pasiūlykite idėją arba išsakykite problemą.

Klauskite gydytojo

Klauskite Prisimink.lt sveikatos specialistų tiesiogiai!

D.U.K.

Visi dažniausiai užduodami klausimai vienoje vietoje.

Žodynas

Nežinote jums svarbaus termino? Visi paaiškinimai čia.