Ilgai vartojant kontraceptikus, būtina daryti pertrauką

Kodėl šis mitas paplito?

Galbūt, taip buvo siekiama didesnio saugumo, neva leidžiant organizmui „išsivalyti“ nuo hormonų ir „atsigauti“ kiaušidėms. Tai labai glaudžiai susiję su mitu, kad organizmas pripranta prie sintetinių hormonų ir pats atpranta juos gaminti. Mitas apie pertraukas kilo prieš kelis dešimtmečius, kuomet buvo vartojamos didelių dozių kontraceptinės tabletės, žymiai stipriau, nei šiuolaikinės, slopinusios kiaušidžių veiklą. Nutraukus tokių tablečių vartojimą, ilgiau tekdavo laukti natūralių mėnesinių, galbūt todėl ir tapo populiaru nuolat daryti pertraukas, siekiant sulaukti natūralaus ciklo atsinaujinimo ir įsitikinti, kad „viskas gerai“. Taigi tai – tik psichologinis saugumas.

Ar tikrai, vartojant kontraceptines tabletes, pertrauka nėra būtina?

Ne tik nebūtina, bet, ir nerekomenduotina. Pirma, didėja tikimybė pastoti. Antra, vidutinis organizmo prisitaikymo prie kontraceptikų periodas, kurio metu kai kurioms moterims gali pasireikšti nepageidaujami šalutiniai reiškiniai, tokie kaip, pavyzdžiui, lengvas pykinimas ar krūtų jautrumas, nereguliarus tepimas ar kraujavimas, trunka iki 3 mėnesių. Kaskart, kai kontraceptikų vartojimas pradedamas iš naujo, organizmui tenka vėl prisitaikyti prie kontraceptikų vartojimo. Trečia, be jokio reikalo prarandamas įprotis reguliariai išgerti kontraceptinę tabletę, todėl didėja klaidų tikimybė. Kaskart, per pertrauką, kai tabletės nevartojamos, iš organizmo pasišalina visos kontraceptinės medžiagos, kiaušidėse atsinaujina normali veikla, t.y. pradeda bręsti folikulas, taigi, reguliariai vartojant tabletes ir taip daroma pakankamai daug pertraukų. Nėra jokių įrodymų apie papildomų pertraukų privalumus sveikatai ar vaisingumui.

Siekiant sušvelninti negalavimus, kurie apninka kai kurias moteris, kai nevartojamos veikliosios kontraceptinės tabletės, mokslininkai sukūrė tabletes, kurias vartojant daroma trumpesnė pertrauka, pavyzdžiui, 4 arba tik 2 dienas.

Ar reikia pertraukos, jei nutraukus tablečių vartojimą, norima pastoti?

Pastoti paprastai rekomenduojama ne iškart, nutraukus tablečių vartojimą, bet sekantį ciklą, sulaukus natūralių mėnesinių. Priežastis labai paprasta – taip lengviau numatyti gimdymo datą, kuri apskaičiuojama pagal paskutinių natūralių mėnesinių datą. Jei pastojama iškart – puiku, juk nėštumo dydžiui nustatyti yra ir daug kitų metodų.

 
 
 
 
Šiandien klausiame:

SOS centras

Susisiekite su mumis

Užduokite klausimą, pasiūlykite idėją arba išsakykite problemą.

Klauskite gydytojo

Klauskite Prisimink.lt sveikatos specialistų tiesiogiai!

D.U.K.

Visi dažniausiai užduodami klausimai vienoje vietoje.

Žodynas

Nežinote jums svarbaus termino? Visi paaiškinimai čia.