Kontraceptikai netinka paauglėms ir vyresnėms, nei 30-ties

Ar paauglės gali vartoti hormoninius kontraceptikus?

Viena iš priežasčių gali būti klaidingas manymas, kad kontracepcijos vartojimas gali pakenkti paauglės vaisingumui ir sveikatai. Tačiau nepageidaujamo nėštumo žala paauglės fizinei ir psichinei sveikatai yra nepalyginamai didesnė. Todėl paauglėms rekomenduojama susilaikyti nuo ankstyvų ar atsitiktinių lytinių santykių, o, pradėjus pastovų lytinį gyvenimą, vartoti kontraceptines tabletes, užtikrinančias patikimą apsaugą nuo neplanuoto nėštumo.

Ar vyresnės nei 35 metų moterys gali vartoti sudėtines kontraceptines tabletes?

Vyresnėms nei 35 metų ir rūkančioms moterims padidėja širdies infarkto ir insulto rizika, todėl joms išties nerekomenduojama vartoti hormoninės kontracepcijos priemonių, kurių sudėtyje yra estrogenų. Tačiau pagrindinis šios rizikos veiksnys yra ne kontracepcija, o rūkymas, todėl patartina mesti rūkyti, o ne efektyvią kontracepcijos priemonę. Visgi jei moteris negali mesti rūkyti, ji turėtų naudoti ilgalaikės kontracepcijos metodą, pavyzdžiui, hormoninę spiralę. Ši priemonė neskatina trombų susidarymo.

Kokio amžiaus moterys gali vartoti kontraceptines tabletes?

Kontraceptines tabletes gali vartoti bet kokio amžiaus moterys nuo brendimo iki menopauzės. Be patikimos apsaugos nuo nepageidaujamo nėštumo, kontraceptinės tabletės turi ir kitų privalumų, kurie yra ypač aktualūs skirtingo amžiaus moterų grupėms. Jaunystėje kontraceptinės tabletės padeda sureguliuoti odos riebumą ir gelbsti nuo spuogų, sumažina skausmus mėnesinių metu, sureguliuoja mėnesinių ciklą. 30–35 metų moterims kontraceptinės tabletės padeda išvengti varginančių priešmenstruacinių simptomų, o vyresnėms – nereguliarių, gausių ir užsitęsusių mėnesinių. Svarbiausia, kad kontraceptikus skirtų gydytojas, o ne rekomenduotų draugė – tik gydytojas žino, kas labiausiai tinka jo pacientei.

Kiek metų galima vartoti kontraceptines tabletes?

Kontraceptines tabletes galima vartoti tiek metų, kiek nenorima pastoti ir gimdyti.

Kokie yra ilgo kontraceptinių tablečių vartojimo privalumai?

Kontraceptines tabletes vartojant ilgai, nuolat mažėja rizika susirgti kiaušidžių ir gimdos vėžiu. Tikimybė susirgti šių organų vėžiu lieka sumažėjusi dar 10–15 metų jau nutraukus kontraceptinių tablečių vartojimą. Be to, vartojančios kontraceptines tabletes moterys mažiau serga gerybinėmis krūtų ligomis, dubens uždegimu, mažakraujyste, jos apsaugomos nuo gausaus kraujavimo per mėnesines, skausmo mėnesinių metu, priešmenstruacinio sindromo. Baigus kontraceptinių tablečių vartojimą, palaipsniui mažėja ir apsauga nuo visų šių susirgimų.

 
 
 
 
Šiandien klausiame:

SOS centras

Susisiekite su mumis

Užduokite klausimą, pasiūlykite idėją arba išsakykite problemą.

Klauskite gydytojo

Klauskite Prisimink.lt sveikatos specialistų tiesiogiai!

D.U.K.

Visi dažniausiai užduodami klausimai vienoje vietoje.

Žodynas

Nežinote jums svarbaus termino? Visi paaiškinimai čia.