Naudojant pleistrą ar žiedą, mažiau „kenčia“ skrandis ir kepenys

Kodėl šis mitas paplito?

Mito paplitimą lemia neteisingas supratimas, ką reiškia teiginys, kad naudojant kontraceptinį pleistrą arba žiedą „aplenkiamos kepenys“. Kontraceptiniame pleistre ar žiede esantys hormonai patenka į organizmą, priešingu atveju, priemonė neveiktų. Per odą ar gleivinę į kraują patekę hormonai yra ”apdorojami” kepenyse, todėl netiesinga tvirtinti, jog kepenys yra ”aplenkiamos”.

Ar kitoks patekimo į organizmą kelias turi privalumų?

Naudojant ant odos klijuojamą kontraceptinį pleistrą, hormonai patenka į kraują per odą; naudojant į makštį kišamą žiedą, hormonai į kraują patenka per makšties gleivinę. Išgėrus kontraceptinę tabletę, hormonai į kraują patenka per skrandžio ir žarnų gleivinę. Jei moteris serga lėtinėmis ligomis, dėl kurių nuolat, kasdien ar kelis kartus per dieną, viduriuojama arba vemiama, joms labiau tiktų pleistras ar žiedas, nes jų efektyvumas nepriklauso nuo virškinimo organų veiklos.

Ar kontraceptinis pleistras yra saugesnis nei kontraceptinės tabletės?

Jeigu naudojate kontraceptinį pleistrą, nieko nereikia gerti – štai, kodėl gali atrodyti, kad pleistrą vartoti saugiau. Be to, kai kurios moterys tiki, kad kontraceptiniame pleistre hormonų nėra, kad veiklioji medžiaga aplenkia kepenis ir jas mažiau veikia. Fantazijai ribų nėra. Kitos moterys mano, kad kontraceptinės tabletės yra vaistai, nes jos geriamos, o pleistras – nemedicininė priemonė. Šios klaidingos nuomonės atsiranda dėl informacijos trūkumo ir kontracepcijos pagrindų nežinojimo.

Kuo kontraceptinis pleistras skiriasi nuo tablečių?

Paprasčiau išvardyti šių priemonių panašumus nei skirtumus. Tiek kontraceptinis pleistras, tiek tabletės sudėtyje turi tokias pačias medžiagas: estrogenus ir progestinus. Į kraują patenka panašūs hormonų kiekiai ir jų apsaugos nuo nėštumo mechanizmas yra toks pats – jie slopina ovuliaciją, mažina gimdos gleivinės vešėjimą ir sutirština gimdos kaklelio gleives. Kepenyse iš abiejų priemonių ”atkeliavę” hormonai yra paverčiami neveikliomis medžiagomis ir pašalinami tokiu pačiu keliu: per inkstus ir žarnyną.

Tiek tablečių, tiek pleistro kontraceptinis efektyvumas yra beveik toks pats. Visgi, kai kurios kontraceptinės tabletės teigiamai veikia odą, o dėl pleistro spuogų gali padaugėti, nes priemonės sudėtyje esantis progestinas kepenyse virsta į junginį, turintį androgeninį poveikį.

 
 
 
 
Šiandien klausiame:

SOS centras

Susisiekite su mumis

Užduokite klausimą, pasiūlykite idėją arba išsakykite problemą.

Klauskite gydytojo

Klauskite Prisimink.lt sveikatos specialistų tiesiogiai!

D.U.K.

Visi dažniausiai užduodami klausimai vienoje vietoje.

Žodynas

Nežinote jums svarbaus termino? Visi paaiškinimai čia.