Galimi kontraceptinių tablečių šalutiniai poveikiai

Nesunkūs šalutiniai poveikiai

Kaip ir visi vaistai, kontraceptinės tabletės gali sukelti šalutinių poveikių. Dažniausiai skundžiamasi pykinimu, krūtų jautrumu ir galvos skausmu. Šie negalavimai dažniausiai nesunkūs ir trunka tik kelis pirmuosius mėnesius pradėjus vartoti tabletes. Dauguma tabletes vartojančių moterų nepatiria jokių šalutinių poveikių.

Nesunkūs šalutiniai poveikiai pradėjus vartoti tabletes yra visiškai normalūs, tačiau jūs turėtumėte pasitarti su gydytoju, jeigu simptomai išlieka ar pasireiškia sunkesni šalutiniai poveikiai (pvz., kojų tinimas, vienos kojos skausmas ar ūmus dusulys - galimi dėl susidariusio kraujo krešulio). Sunkūs šalutiniai poveikiai, susiję su kontraceptinių tablečių vartojimu, yra reti – maždaug penkios iš 10 000 moterų, vartojančių tabletes vienerius metus, patiria rimtų negalavimų.

Venų tromboembolija

Vis dėlto kontraceptinės tabletės didina VTE riziką. Šis terminas apima dvi susijusias būkles: giliųjų venų trombozę (GVT), kai kraujo krešulys susidaro venose (dažniausiai kojų) ir plaučių arterijos tromboemboliją (PATE), kai kraujo krešulys patenka į plaučius. VTE rizika didėja esant paveldėtam polinkiui. Kiti VTE rizikos veiksniai yra sunki operacija, ilga nejudra (pvz., ilgi skrydžiai, kelionės automobiliu), nėštumas ir gimdymas, vyresnis amžius ir antsvoris. Kontraceptinių tablečių vartojimas yra dar vienas VTE rizikos veiksnys. Tačiau VTE rizika yra mažesnė vartojant tabletes nei nėštumo metu ar pirmomis savaitėmis po gimdymo.

„Moterims, vartojančioms kontraceptines tabletes, bendra VTE rizika yra mažesnė nei nėštumo metu ar po gimdymo.“

Vartojant kontraceptines tabletes, VTE yra retas, tačiau sunkus šalutinis poveikis, kuris išsivysto 3–9 iš 10 000 moterų per metus. Vartojant tabletes VTE rizika auga didėjant moters kūno svoriui ir amžiui. 1–2 proc. VTE atvejų gali baigtis mirtimi.

„Vartojant kontraceptines tabletes VTE yra retas, tačiau sunkus šalutinis poveikis“

Didžiausia VTE rizika yra pirmuosius keletą mėnesių pradėjus vartoti kontraceptines tabletes. Keičiant vieno gamintojo tabletes į kito ir nedarant pertraukos, VTE rizika nepadidėja; tačiau, po keturių savaičių ar ilgesnės pertraukos vėl pradėjus vartoti tas pačias ar kito gamintojo tabletes, VTE rizika yra didesnė.

„VTE rizika yra didesnė moterims, kurios vėl pradeda vartoti tas pačias ar kito gamintojo kontraceptines tabletes po keturių savaičių ar ilgesnės pertraukos.“

Arterijų tromboembolija

Arterijų tromboembolija (ATE) yra kitas retas, tačiau sunkus šalutinis poveikis moterims, vartojančioms šiuolaikines mažų dozių kontraceptines tabletes. Terminas ATE apima širdies smūgį (miokardo infarktą) ir insultą. ATE riziką didina rūkymas, antsvoris, aukštas kraujo spaudimas ir 2 tipo cukrinis diabetas. ATE rizika didėja daugiau rūkančioms ir vyresnio amžiaus moterims, ypač perkopusioms 35 metų amžiaus ribą. Todėl primygtinai rekomenduojama vartojant kontraceptines tabletes nerūkyti. Nors jaunesnėms nei 45 m. moterims ATE rizika yra labai maža, ji padidėja nėštumo ir gimdymo metu.

„Vartojant kontraceptines tabletes, ATE yra retas, tačiau sunkus šalutinis poveikis.“

Galimas ryšys tarp kontraceptinių tablečių ir kai kurių vėžio rūšių

Krūties vėžys

Daugelyje mokslinių tyrimų nepavyko įrodyti reikšmingo ryšio tarp kontraceptinių tablečių ir krūties vėžio. Jei tabletės ir didina krūties vėžio riziką, padidėjimas yra nedidelis ir palaipsniui mažėja nutraukus tablečių vartojimą.

„Kontraceptinės tabletės beveik arba visai neveikia krūties vėžio rizikos“

Gimdos kaklelio vėžys

Moterims, ilgai vartojusioms kontraceptines tabletes, rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu yra galimai didesnė nei moterims, kurios tablečių nevartojo. Tačiau pagrindinė gimdos kaklelio vėžio priežastis yra virusinė žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija.

 
 
 
 
Šiandien klausiame:

SOS centras

Susisiekite su mumis

Užduokite klausimą, pasiūlykite idėją arba išsakykite problemą.

Klauskite gydytojo

Klauskite Prisimink.lt sveikatos specialistų tiesiogiai!

D.U.K.

Visi dažniausiai užduodami klausimai vienoje vietoje.

Žodynas

Nežinote jums svarbaus termino? Visi paaiškinimai čia.