Nekontraceptiniai privalumai

Be apsaugos nuo neplanuoto nėštumo, geriamieji kontraceptikai turi ir nekontraceptinių privalumų. Tabletėmis gali būti gydomos kai kurios ligos arba palengvinami jas lydintys simptomai. Kontraceptinės tabletės gali sumažinti kai kurių ligų išsivystymo riziką.

Teigiamas poveikis mėnesinių ciklo sutrikimams

Daug moterų skundžiasi negalavimais, susijusiais su mėnesinių ciklu. Vienas moteris vargina per dažnos ar per retos mėnesinės, kitas – kraujavimo gausumas, trečias – menstruacijų trukmė. Palyginti daug moterų kenčia nuo skausmingų mėnesinių (dismenorėjos).

Sudėtinės kontraceptinės tabletės gali palengvitnti daugelį menstruacinių negalavimų. Vartojant tabletes reguliariai, organizme nusistovi hormonų pusiausvyra – mėnesinių ciklai būna reguliarūs. Mėnesinės tampa lengvesnės ir trumpesnės. Sumažėja mažakraujystės rizika.

Teigiamas poveikis priešmenstruaciniam sindromui

Daug moterų pastebėjo, kad kontraceptinės tabletės turi teigiamą poveikį priešmenstruaciniam (PMS) sindromui. PMS – tai savijautos pablogėjimas 6-8 dienos iki mėnesinių, kai moterį vargina pilvo ar galvos skausmas, bloga nuotaika, susierzinimas. Dėl besikaupiančių skysčių, dažnos moters krūtys tampa jautrios ir pabrinkę. Kai kurios kontraceptinės tabletės gali sušvelninti šiuos PMS simptomus. Ypač veiksmingos gali būti kontraceptinės tabletės su drospirenonu, kadangi pasižymi įrodytu poveikiu mažinti skysčių kaupimąsi, sukeliamą moteriško hormono estrogeno.

Kontraceptinių tablečių poveikis odai

Daugelis kontraceptinių tablečių teigiamai veikia odą. Kai kurių tablečių sudėtyje yra progestinų, pasižyminčių vyriškus hormonus slopinančiu poveikiu. Šie kontraceptikai, skiriami kontracepcijai, gali palengvinti aknės ir seborėjos simptomus.

Mažesnė dubens organų uždegimo rizika

Vartojant kontraceptines tabletes, rečiau sergama kiaušidžių, kiaušintakių ir gimdos infekcijomis. Dubens organų infekcijos gali turėti sunkių pasekmių: lemti nevaisingumą arba negimdinį nėštumą. Hormoniniai kontraceptikai infekcijos riziką sumažina, nes slopina gimdos kaklelio atsidarymą, o gleives padaro tirštenes ir lipnesnes. Tai užkerta kelią bakterijoms patekti į gimdą.

Mažiau gerybinių krūties auglių

Kontraceptines tabletes vartojančioms moterims rečiau aptinkami gerybiniai krūties augliai. Esant natūraliam ciklui, estrogeno ir progesterono lygis yra nepastovus ir neigiamai veikia pieno liaukas. Kai geriamos kontraceptinės tabletės, organizme palaikomas pastovus lytinių hormonų lygis, todėl išvengiama ciklinių pokyčių poveikio krūties audiniui.

Be paminėtų privalumų, kontraceptinės tabletės gali padėti moterims šiais atvejais:

Kontraceptinės tabletės - tai ne tik nepageidaujamo nėštumo prevencijos metodas ir efektyvus vaistas, bet ir profilaktikos priemonė. Žemiau pateiktoje lentelėje pateikiami tyrimais įrodyti duomenys apie įvairių ligų profilaktikos efektyvumą, vartojant geriamuosius kontraceptikus.
 

LigaRizikos sumažėjimas
vartojant kontraceptines tabletes
Minimali būtina
vartojimo trukmė
Efekto trukmė nutraukus kontraceptinių tablečių vartojimą
Kiaušidžių vėžys 40 proc. 3–6 mėn. Min. 15 metų
Gimdos gleivinės vėžys 50 proc. 1 metai 15 metų
Gerybinė krūtų liga 30 proc. 1–2 metai 1 metai
Dubens organų uždegimas 50 proc. 1 metai Tik vartojant
Negimdinis nėštumas 90 proc. Vartojant Tik vartojant
Geležies trūkumo mažakraujystė Reikšmingas Vartojant Tik vartojant
Kaulų masės mažėjimas

Gali sumažinti osteoporozės riziką, ypač jei tabletės buvo vartojamos prieš menopauzę.

Nežinoma Nežinoma
Storosios žarnos vėžys 18 proc. Nežinoma Nežinoma
Gimdos miomos 30–50 proc. 7–10 metų Nežinoma

 

 

 

 
 
 
 
Šiandien klausiame:

SOS centras

Susisiekite su mumis

Užduokite klausimą, pasiūlykite idėją arba išsakykite problemą.

Klauskite gydytojo

Klauskite Prisimink.lt sveikatos specialistų tiesiogiai!

D.U.K.

Visi dažniausiai užduodami klausimai vienoje vietoje.

Žodynas

Nežinote jums svarbaus termino? Visi paaiškinimai čia.