Planuojančioms pastoti

Jeigu nusprendėte pastoti, nebenaudokite jokios kontracepcijos ir toliau gyvenkite normalų lytinį gyvenimą. Nesibaiminkit ir nepanikuokite, jei nepavyksta pastoti pirmą, antrą mėnesį ar ilgiau.

Turėdamos reguliarius lytinius santykius ir nenaudodamos kontracepcijos, per pirmuosius metus pastoja maždaug 90 procentų vaisingų porų. Stresas ir įtampa, kurį patiria poros, siekiančios bet kokia kaina kuo greičiau pastoti, tikrai nepaspartina nėštumo. Atvirkščiai, tai gali pakenkti poros tarpusavio santykiams, sukelti nepasitikėjimą ir abejones dėl partnerio vaisingumo. Yra daug būdų, padedančių numatyti vaisingiausias ciklo dienas: organizmas siunčia signalus apie jas ir didžiausią pastojimo tikimybę, tad tiesiog reikia stebėti save.

Šeimos planavimas su Prisimink.lt

Prisimink.lt kalendorius padės apskaičiuoti numatomas vaisingas dienas – užsiregistruokite čia. Ir tai dar ne viskas – galite užsisakyti nemokamus elektroninius priminimus, kurie praneš apie vaisingas dienas.

Kaip sužinoti apie vaisingas dienas?

Apskaičiuokite. Jeigu jūsų ciklas reguliarus, žymėdama mėnesinių kalendorių, galite apskaičiuoti, kada įvyks ovuliacija. Ovuliacija paprastai įvyksta likus 14 dienų iki sekančių mėnesinių. Kalendoriuje pažymėjusi sekančių mėnesinių dieną, nesunkiai apskaičiuosite numatomą ovuliacijos datą. Didžiausia tikimybė pastoti turint lytinių santykių per keturias dienas – po dvi dienas iki ir po ovuliacijos.

Jei ciklas nereguliarus, tokiu būdu apskaičiuoti ovuliacijos dienos negalėsite.

Pajauskite. Neretai moteris dėl pasikeitusios savijautos pati gali nuspėti, kada įvyksta ovuliacija. Prieš įvykstant ovuliacijai, gali būti juntamas skausmas šone, apatinėje pilvo dalyje, kuris stiprėja, ir įvykus ovuliacijai pasklinda visoje pilvo apačioje. Per ovuliaciją taip pat kurį laiką juntamas pilvo pūtimas, kartais – skausmingas noras tuštintis, o pilvas būna įtemptas ir skausmingas. Vėliau skausmas ir nemalonūs pojūčiai pilvo apačioje tolydžio mažėja ir išnyksta, pagausėja skystų, skaidrių išskyrų iš makšties. Šių pojūčių visuma vadinama „ciklo vidurio skausmu“ ir rodo įvykusią ovuliaciją bei didžiausią tikimybę pastoti.

Pamatuokite. Ovuliacijos dieną taip pat galima nustatyti matuojant bazalinę temperatūrą. Bazalinė temperatūra matuojama natūraliose organizmo angose (makštis, tiesioji žarna, po liežuviu) anksti ryte, tik pabudus ir dar neatsikėlus iš lovos. Pirmojoje ciklo pusėje kūno temperatūra būna apie 36,5°C, po ovuliacijos ji pakyla virš 37°C . Tokia vieno ciklo bazalinės temperatūros kreivė vadinama bifazine, ir ji rodo, jog ovuliacija įvyko. Jei moteriai neprasideda mėnesinės ir bazalinė temperatūra nekrinta, t.y., būna virš 37°C, moteris yra pastojusi. Jei moters kūno temperatūra padidėjusi dėl kitų įvairių priežasčių, šis metodas negali būti patikimas.

Kaip greitai galima pastoti?

Tai labai individualu. Maždaug 85 procentai moterų pastoja jau per pirmuosius metus. Susirūpinti reikėtų, jei turint reguliarius lytinius santykius nepastojama 2 metus – tada reiktų ieškoti nevaisingumo priežasties ir gydytis.

Apie pastojimą sklando daugybė klaidingų mitų, pvz., kad mergaitė pirmųjų lytinių santykių metu negali pastoti, kad moteris pastoja tik orgazmo metu arba kad pastoti neįmanoma per mėnesines. Netiesa! Subrendusi mergaitė gali pastoti jau pirmųjų lytinių santykių metu. Pastoti taip pat gali mergaitė, kuriai įvyko ovuliacija ir ji pasimylėjo, nors iki pirmųjų mėnesinių jos gyvenime buvo likę dvi savaitės. Na, o kas dėl mėnesinių – moterims, kurių ciklas trumpas, o mėnesinės trunka ilgai, paskutinėmis kraujavimo dienomis pastojimo tikimybė gali būti didžiausia. Jeigu jau kurį laiką nesiseka pastoti, sužinokite daugiau apie nevaisingumą ir jį sukeliančias priežastis.

 

 
 
 
 
Šiandien klausiame:

SOS centras

Susisiekite su mumis

Užduokite klausimą, pasiūlykite idėją arba išsakykite problemą.

Klauskite gydytojo

Klauskite Prisimink.lt sveikatos specialistų tiesiogiai!

D.U.K.

Visi dažniausiai užduodami klausimai vienoje vietoje.

Žodynas

Nežinote jums svarbaus termino? Visi paaiškinimai čia.