MANO Prisimink.lt

Nėštumas

Planuojančioms pastoti

Jei nusprendėte pastoti, nebenaudokite jokios kontracepcijos ir toliau gyvenkite normalų lytinį gyvenimą. Nesibaiminkit ir nepanikuokite, jei nepavyksta pastoti pirmą, antrą mėnesį ar ilgiau.

Turėdamos reguliarius lytinius santykius ir nenaudodamos kontracepcijos, per pirmuosius metus pastoja maždaug 90 procentų vaisingų porų. Stresas ir įtampa, kurį patiria poros, siekiančios bet kokia kaina kuo greičiau pastoti, tikrai nepaspartina nėštumo. Atvirkščiai, tai gali pakenkti poros tarpusavio santykiams, sukelti nepasitikėjimą ir abejones dėl partnerio vaisingumo. Yra daugelis būdų, padedančių numatyti vaisingiausias ciklo dienas: organizmas siunčia signalus apie jas ir didžiausią pastojimo tikimybę, tad tiesiog stebėk save.

Šeimos planavimas su Prisimink.lt

Prisimink.lt kalendorius padės apskaičiuoti numatomas vaisingas dienas – užsiregistruokite čia. Ir tai dar ne viskas – galite užsisakyti nemokamus elektroninius priminimus, kurie praneš apie Jūsų vaisingas dienas.

Kaip sužinoti apie vaisingas dienas?

Apskaičiuokite. Jeigu Jūsų ciklas reguliarus, žymėdama mėnesinių kalendorių, galite apskaičiuoti, kada įvyks ovuliacija. Ovuliacija paprastai įvyksta likus 14 dienų iki sekančių mėnesinių. Kalendoriuje pažymėjusi sekančių mėnesinių dieną, nesunkiai apskaičiuosite numatomą ovuliacijos datą. Didžiausia tikimybė pastoti turint lytinių santykių per keturias dienas – po dvi dienas iki ir po ovuliacijos.

Jei ciklas nereguliarus, tokiu būdu apskaičiuoti ovuliacijos dienos negalėsite.

Pajauskite. Neretai moteris dėl pasikeitusios savijautos pati gali nuspėti, kada įvyko ovuliacija. Prieš įvykstant ovuliacijai, juntamas skausmas šone, apatinėje pilvo dalyje, kuris stiprėja, ir įvykus ovuliacijai pasklinda visoje pilvo apačioje. Per ovuliaciją taip pat kurį laiką juntamas pilvo pūtimas, kartais – skausmingas noras tuštintis, o pilvas būna įtemptas ir skausmingas. Vėliau skausmas ir nemalonūs pojūčiai pilvo apačioje tolydžio mažėja ir išnyksta, pagausėja skystų, skaidrių išskyrų iš makšties. Šių pojūčių visuma vadinama „ciklo vidurio skausmu“ ir rodo įvykusią ovuliaciją bei didžiausią tikimybę pastoti.

Pamatuokite. Ovuliacijos dieną taip pat galima nustatyti matuojant bazalinę temperatūrą. Bazalinė temperatūra matuojama natūraliose organizmo angose (makštis, tiesioji žarna, po liežuviu) anksti ryte, tik pabudus ir dar neatsikėlus iš lovos. Pirmojoje ciklo pusėje kūno temperatūra būna apie 36,5°C, po ovuliacijos ji pakyla virš 37°C . Tokia vieno ciklo bazalinės temperatūros kreivė vadinama bifazine, ir ji rodo, jog ovuliacija įvyko. Jei moteriai neprasideda mėnesinės ir bazalinė temperatūra nekrinta, t.y., būna virš 37°C, moteris yra pastojusi. Jei moters kūno temperatūra padidėjusi dėl kitų įvairių priežasčių, šis metodas negali būti patikimu.

Kaip greitai galima pastoti?

Tai labai individualu. Maždaug 85 procentai moterų pastoja jau per pirmuosius metus. Susirūpinti reikėtų, jei turint reguliarius lytinius santykius nepastojama 2 metus – tada reiktų ieškoti nevaisingumo priežasties ir gydytis.

Apie pastojimą sklando daugybė klaidingų mitų, pvz., kad mergaitė pirmųjų lytinių santykių metu negali pastoti, kad moteris pastoja tik orgazmo metu arba kad pastoti neįmanoma per mėnesines. Netiesa! Subrendusi mergaitė gali pastoti jau pirmųjų lytinių santykių metu. Pastoti taip pat gali mergaitė, kuriai įvyko ovuliacija ir ji pasimylėjo, nors iki pirmųjų mėnesinių jos gyvenime buvo likę dvi savaitės. Na, o kas dėl mėnesinių – moterims, kurių ciklas trumpas, o mėnesinės trunka ilgai, paskutinėmis kraujavimo dienomis pastojimo tikimybė gali būti didžiausia.

Kokios nevaisingumo priežastys?

Nevaisingumas gali būti tiek dėl moters, tiek dėl vyro sveikatos problemų, todėl pora visuomet tikrinama kartu. Pirmiausia nustatoma vyro spermos sudėtis, spermijų judrumas, jų kiekis. Po to atliekamas testas, kurio metu stebima, kaip spermijai juda per moters gimdos kaklelio gleives – sumažėjęs jų judrumas gali būti viena poros nevaisingumo priežasčių. Kartais dėl imunologinės sąveikos spermijai, judėdami pro gimdos kaklelio gleives, praranda judrumą, t.y., moters gleivėse esančios ląstelės „kovoja“ prieš spermijus kaip prieš svetimkūnius.

Nevaisingumo priežastimi taip pat gali būti ir kiaušintakių nepraeinamumas. Kai dėl įvairių ligų moters kiaušintakiai iš dalies arba visiškai užanka, kiaušinėlis negali judėti link gimdos ir susitikti su spermijais. Kiaušintakių nepraeinamumas dažniausiai būna dėl nuolat pasikartojančio kiaušintakių uždegimo ar endometriozės. Kai kurioms moterims kiaušintakiai būna pašalinti dėl negimdinio nėštumo. Kiaušintakių praeinamumas patikrinamas per laparoskopijos operaciją arba suleidus kontrastinės medžiagos ir atlikus rentgeno nuotrauką.

Dar viena dažnai pasitaikanti nevaisingumo priežastis – policistinių kiaušidžių sindromas ar kitokios kilmės kiaušidžių veiklos sutrikimai, dėl kurių kiaušidėse nesubrandinami kiaušinėliai, nevyksta ovuliacija, ir pastojimas tampa neįmanomas. Ne mažiau svarbi vaisingumui ir smegenyse esančios liaukos hipofizės veikla, reguliuojanti visą moters ciklą. Joje gaminamų hormonų gamyba gali sutrikti dėl įvairių susirgimų ar emocinių būklių. Paminėtina, kad merginų anoreksija (badavimas), siekiant „tobulų“ kūno formų, yra viena dažniausių hipofizės veiklos sutrikimo priežasčių. Hormoninės kilmės sutrikimai nustatomi vertinant mėnesinių kalendorių ir bazalinės temperatūros kreives bei atliekant hormonų kiekio kraujyje tyrimus.

Kokios nevaisingumo gydymo galimybės?

Šiuo metu yra didelės medicinos galimybės padėti nevaisingoms poroms susilaukti palikuonių. Nevaisingumo gydymas, jo trukmė ir sėkmė labai priklauso nuo nevaisingumo priežasties. Neretai užtenka vyro spermą suleisti tiesiog į gimdos ertmę, aplenkiant „žudančias“ gimdos kaklelio gleives, tačiau kartais gydymas būna ilgas ir sudėtingas.

Esant kiaušidžių ir hipofizės veiklos sutrikimams dažnai gydoma hormoniniais kontraceptikais, kurie sureguliuoja hormonų pusiausvyrą. Nutraukus tablečių vartojimą, pirmaisiais ciklais padidėja tikimybė pastoti. Kai kurioms moterims hormonų pagalba organizmas paruošiamas nėštumui ir „iššaukiama ovuliacija“.

Šiuolaikinė medicina gali padėti netgi jei moters kiaušintakiai nepraeinami, buvo pašalinti arba jei vyro sperma turi mažą apvaisinimo potencialą – t.y. aplinkybėmis, kurios anksčiau pasmerkdavo poras būti bevaikėmis. Tai tapo įmanoma atsiradus dirbtiniam apvaisinimui.

Dirbtinio apvaisinimo metu moters organizme subrandinamas kiaušinėlis, jis paimamas ir apvaisinamas vyro sperma mėgintuvėlyje. Vėliau embrionas įleidžiamas į moters gimdos gleivinę. Jau du dešimtmečius Lietuvoje sėkmingai taikomas dirbtinis apvaisinimas (IVF) davė puikių gydymo rezultatų atnešdami motinystės ir tėvystės laimę į daugelį šeimų.

Kokį poveikį vaisingumui turi kontracepcija?

Nors niekam niekada nekilo abejonių, kad prezervatyvo naudojimas ar vaisingumo atpažinimu pagrįstas saugojimasis niekaip neįtakoja vaisingumo, dėl hormonų kontracepcijos metodų sklando nemažai mitų. Šiandien, neišmanydamos šiuolaikinių kontracepcijos priemonių veikimo principo, moterys vis dar įtariai žiūri į kontracepciją „be mėnesinių“, siedamos tai su neva sumažėjančiu vaisingumu. Tai yra visiškai neteisingas požiūris. Dauguma šiuolaikinių kontracepcijos metodų, tokių kaip intrauterinės hormoninės spiralės ar tablečių vartojimas ilgais ciklais iš tikrųjų suteikia moteriai galimybę neturėti mėnesinių tam tikrą laiką, kol ji nepageidauja pastoti. Taip yra dėl laikinai sustabdyto gimdos gleivinės vešėjimo, kuris atsinaujina iš karto, kai tik nutraukiamas tablečių vartojimas arba ištraukiama hormoninė spiralė. Vaisingumui toks poveikis gimdoje neturi įtakos. Pavyzdžiui, ištraukus hormoninę spiralę vaisingumas atsistato taip pat greitai, kaip ištraukus varinę spiralę, ir prilygsta kontracepcijos nevartojančių moterų tikimybei pastoti. Ilgalaikis kontraceptinių tablečių vartojimas taip pat neturi įtakos vaisingumui. Neretai nepastojančios moterys, kurios ilgai vartojo tabletes, linkusios dėl nepastojimo „kaltinti“ būtent kontraceptikus. Iš tiesų yra kitaip. Kontraceptinių tablečių vartojimas laikinai „paslepia“ moters nevaisingumo priežastį, kuri vėl išryškėja nutraukus tablečių vartojimą. Stipriausiai kiaušidžių veiklą slopina ir dėl to ilgiau neatsistato vaisingumas moterims, kurioms buvo taikomos dabar jau retai kontraceptiniais tikslais vartojamos progestinų injekcijos.

Naudokite lietuviškus simbolius

Paskutinį kartą atnaujinta 2014-10-08