Po gimdymo

Sulaukėte didžiojo stebuklo – ant jūsų rankų mažylis. Nuo šiol jaučiate didžiulę atsakomybę už mažą žmogutį ir atrodo, kad nėra nieko svarbiau už harmoningą kūdikio vystymąsi bei visų jo poreikių patenkinimą. Visgi nepamirškite, kad tam prireiks ne tik meilės, pasiaukojimo ir kantrybės, bet ir sveikatos. Rengiantis naujos gyvybės išnešiojimui ir gimimui, Jūsų organizme įvyksta daug pokyčių. Gimus kūdikiui reikia laiko, kol visi organai ir organizmo sistemos, pakitę nėštumo ir gimdymo metu, grįžta į buvusią iki nėštumo būklę.

Pogimdyminis laikotarpis prasideda užgimus placentai ir, priklausomai nuo nėštumo, gimdymo eigos bei individualių gimdyvės ypatybių, trunka 6–8 savaites. Suprasdama, kas vyksta organizme, išvengsite nereikalingo streso, žinosite, kada kreiptis į gydytoją ir sėkmingai planuosite savo kūdikio gimimą.

Kuo skubiau kreipkitės į gydytoją, jei:

  • Staiga nebėra išskyrų iš makšties
  • Išskyros įgauna blogą kvapą
  • Pasirodo gryno kraujo iš lyties organų
  • Pakyla temperatūra, krečia šaltis
  • Atsiranda neįprastas pilvo skausmas
  • Paraudimas, tempimas ir skausmas tarpvietėje
  • Paraudimas ir skausmingi sukietėjimai krūtyse

Kas vyksta gimdoje?

Didžiausi grįžtami pakitimai, vadinami involiucija, vyksta lytiniuose organuose. Užgimus placentai, susitraukia gimdos raumenys, ji ryškiai sumažėja, gimdos išoriniai žiomenys (į makštį atsiverianti gimdos kaklelio anga) esti plačiai prasivėrę. Ilgainiui gimda traukiasi, per savaitę jos masė sumažėja perpus, o pogimdyminio laikotarpio pabaigoje gimda jau būna tokia, kokia buvo iki nėštumo.

Ką jaučiate?

Traukiantis gimdai, pirmąsias paras po gimdymo moteris jaučia sąrėminio pobūdžio skausmus pilvo apačioje. Pirmąkart gimdžiusioms skausmas esti silpnesnis, trumpesnis, panašus į maudimą per mėnesines, ir sustiprėja tik žindant kūdikį.

Gimdžiusioms pakartotinai, skausmai gali būti intensyvesni, primenantys gimdymo sąrėmius. Visais atvejais jie yra normalus fiziologinis reiškinys ir nėra pavojingi.

Nors gimdos involiucija priklauso nuo daugelio aplinkybių, ją galima pagreitinti reguliariai maitinant kūdikį. Kiekviena moteris pastebi, kad pradėjus maitinti kūdikį, skausmas pilvo apačioje sustiprėja, pagausėja išskyrų iš makšties. Tai rodo, kad gimdos raumuo vis labiau traukiasi, taip pat užspaudžiamos kraujagyslės, tolydžio mažėja kraujingų išskyrų. Pogimdyminiu laikotarpiu rekomenduojama vengti maudymosi karštoje vonioje, nes gali pagausėti kraujavimas.

Kokios būna išskyros?

Labai svarbu, kad iki 10–12 dienos po gimdymo, kai gimdos kaklelis vėl taps cilindro formos ir užsidarys vidiniai žiomenys (į gimdą atsiverianti gimdos kaklelio anga), gimda būtų pakankamai susitraukusi ir „išsivaliusi“, nes gimdos išskyros (liochijos), kuriose yra kraujo, gleivių, pakitusių ir suirusių audinių elementų, yra puiki terpė infekcijai.

Pirmąsias 2–3 dienas po gimdymo išskyros iš gimdos būna kraujingos. Kitas keturias dienas išskyros įgauna rusvą spalvą, o 8–14 dieną po gimdymo pasidaro šviesiai gelsvos. Dar vėliau, 3 savaitės pabaigoje, išskyros tampa skystos, šviesios, pilkai balkšvos, negausios ir primena gleives. Žinodama tokią išskyrų iš gimdos kitimo seką, nesunkiai pastebėsite pavojingus pasikeitimus.

Higieniniai paketai gerai sugeria išskyras, tačiau prastai praleidžia orą, todėl pagal galimybes reikia leisti odai pakvėpuoti. Jokiu būdu negalima šiuo laikotarpiu naudoti į makštį kišamų tamponų. Reikėtų sunerimti, jei staiga išskyrų labai sumažėjo, jei jos, nepriekaištingai laikantis higienos, įgavo nemalonų kvapą, jei pasirodė grynas kraujas. Visais atvejais reiktų pasikonsultuoti su ginekologu, nelaukiant, kol pakils temperatūra, prasidės šaltkrėtis, atsiras skausmai pilvo apačioje, ar kiti požymiai, rodantys, jog prasidėjo komplikacijos.

Kaip pasikeičia makštis ir išoriniai lyties organai?

Makštis po gimdymo būna išplatėjusi, lytinis plyšys praviras. Makšties sienelių ir tarpvietės raumenys galutinai susitraukia per 10–12 parų, jei nebuvo plyšę. Lytinis plyšys susiglaudžia, bet ne visiškai – gimdžiusios moters jis daugiau ar mažiau lieka praviras, todėl labai svarbu pradėti mankštos pratimus, kurie stiprina tarpvietės raumenis. Negilūs makšties ir išorinių lytinių organų plyšimai sugyja per 7–10 dienų.

Jei gimdymo metu įvyko gilus tarpvietės plyšimas, arba tarpvietė kirpta (epiziotomija), gyjimas užtrunka vidutiniškai iki 14 dienų, patartina šiuo laikotarpiu nesėsti ant kieto pagrindo, vengti vidurių užkietėjimo.

Pogimdyminiu laikotarpiu labai svarbu tinkama higiena. Moteris turėtų maudytis po dušu, keletą kartų per dieną apsiplauti išorinius lytinius organus. Nereikia bijoti plauti tarpvietės „žaizdą“ kirpimo vietoje, nes siuvant audiniai greitai sulimpa, kraujavimas sustoja. Tarpvietė greičiau sugyja, jei nuolat apiplaunama vartojant baktericidinį muilą ir daromos oro vonios. Blogai sugiję tarpvietės plyšimai bei gimdant ištempti raumenys ilgainiui gali įtakoti moters lytinių santykių kokybę, o vėliau gimdos slinkimą, šlapimo nelaikymą, tuštinimosi sutrikimus bei kitus nepageidaujamus reiškinius, kurie ypač išryškėja prieš menopauzę. Taigi, po gimdymo pradėta tarpvietės raumenis stiprinanti mankšta gali padėti jų išvengti.

O kaip pilvo raumenys?

Pilvo sienos raumenys po gimdymo būna išsitampę, o kartais išsiskyrę. Po 6 savaičių pilvo siena dažniausiai visiškai sunormalėja. Pogimdyminiu periodu reikia dėvėti elastines kelnaites, kurios prilaiko pilvo sienos raumenis, ir pradėti mankštą, tačiau pilvo suveržimas po gimdymo "nesutraukia" nukarusio pilvo ir visai nereikalingas.

Kaip pasikeičia krūtys?

Krūtys, pradėjusios formuotis nėštumo metu, pogimdyminiu laikotarpiu dar labiau pakinta, prasideda aktyvi jų sekrecija. Pieno gamyba krūtyse nepriklauso nuo krūtų dydžio, kartais mažos krūtys gamina daug pieno ir atvirkščiai. Maitinant kūdikį pagal jo poreikį, krūtyse gaminsis tiek pieno, kiek reikės kūdikiui. Taigi nuostata maitinti kūdikį tam tikru laiku, pagal griežtą tvarkaraštį, yra neteisinga.

Labai svarbu teisingai pasirinkti liemenėlę: jei ji per ankšta ir spaudžia krūtis, jose gali sumažėti pieno, tačiau jei liemenėlė per laisva, krūtys gali nutįsti dėl ištemptų raiščių. Nepamirk šių paprastų tiesų ir išsaugosi gražias ir sveikas krūtis.

Beje, į pieną patenka ne tik su maistu gaunamos maisto medžiagos ir vitaminai, bet ir dauguma gimdyvės vartojamų medikamentų, taip pat „streso medžiagos“, kurias moters organizmas gamina veikiant stresui bei neigiamoms emocijoms. Pasivaikščiojimai gryname ore, vidinis nusiteikimas, vyro ar artimųjų parama padės įveikti nuovargį, atsigauti ir sėkmingai maitinti krūtimi.

Ar tikrai kiaušidės „miega“?

Iškart po gimdymo, jei nežindomas kūdikis, atsinaujina kiaušidžių veikla, pradeda bręsti folikulai. Kūdikio žindymas stabdo kiaušidžių veiklą, todėl apie 70% žindyvių mėnesinių nebūna. Krūtimi nemaitinančioms moterims mėnesinės dažniausiai atsiranda 6–8 savaitę po gimdymo. Pirmaisiais mėnesinių ciklais ovuliacijos gali nebūti.

Lytinius santykius po gimdymo patariama turėti ne anksčiau kaip po 6 savaičių, prieš tai apsilankius pas ginekologą, kuris įvertins lytinių organų būklę. Atsimink, kad pirmos mėnesinės po gimdymo kiekvienai moteriai prasideda skirtingu laiku, o pastoti galima 2 savaitės iki pirmųjų mėnesinių, kurių pradžią sunku numatyti. Taigi, jei nenori iš karto pastoti, turi naudoti patikimą kontracepciją nuo pat pirmųjų lytinių santykių po gimdymo.

Kontracepcija: pats laikas apsispręsti

Prieš pasirinkdama kontracepciją, pasitarkite su partneriu – aptarkite įvairių kontracepcijos metodų privalumus ir priimtinumą jums abiems. Kartu su juo pasirinktas kontracepcijos būdas padidins pasitikėjimą vienas kitu ir atsakomybę už šeimos planavimą. Ateidama pas ginekologą, jau galėsite pasakyti jam savo sprendimą, o gydytojas nuspręs, ar pasirinktas kontracepcijos būdas iš tiesų pats tinkamiausias.

Jaunai mamai renkantis kontracepcijos būdą, svarbu atsižvelgti, jog:

  • jei maitinate krūtimi, sudėtinių kontraceptinių tablečių vartoti negalima, nes nedidelis hormonų kiekis gali patekti į pieną. Sudėtines kontraceptines tabletes galima pradėti vartoti iškart, baigus žindyti kūdikį. Žindančioms moterims, norinčioms ilgesnės pertraukos iki kito nėštumo, vienas iš efektyviausių ir patogiausių kontracepcijos metodų yra hormoninė gimdos spiralė. Ši priemonė gali būti įdėta, kai gimda pilnai susitraukia, tačiau ne anksčiau kaip praėjus 6 savatėms po gimdymo. Jei gimda nėra pilnai susitraukusi, reikėtų palaukti bent 12 savaičių po gimdymo.
  • nežindančios kūdikio ar baigusios tai daryti mamos gali vartoti kontraceptines tabletes iki sekančio planuojamo pastojimo. Prieš pradėdama gerti tabletes turite įsitikinti, kad nesate nėščia. Galite sulaukti mėnesinių ir tuomet pradėti vartoti tabletes. Kontraceptinės tabletės po gimdymo pradedamos vartoti 21–28 dieną Pradėjus vėliau, 7 dienas reikėtų naudotis papildoma apsaugos priemone (prezervatyvu). Jokio "poilsio", nutraukiant vartojimą, daryti nereikia, nes šiuolaikiniai preparatai neturi neigiamos įtakos sveikos moters organizmui. Priešingai, moterys, vartojančios kontraceptines tabletes mažiau rizikuoja susirgti kiaušidžių vėžiu, gimdos vėžiu, gerybine krūtų liga, endometrioze, rečiau turi kiaušidžių cistų ar gimdos fibromų.

 

 
 
 
 
Šiandien klausiame:

SOS centras

Susisiekite su mumis

Užduokite klausimą, pasiūlykite idėją arba išsakykite problemą.

Klauskite gydytojo

Klauskite Prisimink.lt sveikatos specialistų tiesiogiai!

D.U.K.

Visi dažniausiai užduodami klausimai vienoje vietoje.

Žodynas

Nežinote jums svarbaus termino? Visi paaiškinimai čia.