Atsakome į moterų klausimus apie gimdos spirales

Iškilus diskusijoms interneto forumuose ir socialiniuose tinkluose, norėtume reaguoti į pasisakymus apie „Bayer“ gimdos spirales. Jaučiame pareigą paneigti tą informaciją, kuri yra klaidinanti ir pateikti duomenis, pagrįstus moksliniais tyrimais.  
„Bayer“ įmonė savo produktų saugumą vertina labai atsakingai. Mes nuolat stebime preparatų naudą ir riziką, atliekame klinikinius bei vartotojų nuomonės tyrimus, renkame informaciją apie nepageidaujamus poveikius Lietuvoje ir visame pasaulyje.

Dėl abortuojančio poveikio

Gimdos spiralė nesukelia aborto – ji užkerta kelią apvaisinimui. Tiek hormoninė spiralė, tiek hormoninė minispiralė stipriai sutirština gimdos kaklelio gleives ir suformuoja gleivių kamštį, pro kurį spermatozoidams sudėtinga prasiskverbti. Papildomai, priemonė sudaro spermijams nepalankią terpę gimdoje ir paralyžiuoja jų judrumą. Čia baigiasi vyriškų lytinių ląstelių kelias ir net skvarbiausiai iš jų nepavyksta pasiekti moters kiaušialąstės. Kadangi neįvyksta apvaisinimas (kiaušialąstės ir spermatozoido susijungimas), nėra prielaidų abortui ar abortuojančiam poveikiui, su kuriuo nepagrįstai siejamos gimdos spiralės.
Taip pat nėra empirinių duomenų ir mokslinio patvirtinimo hipotezei apie vario spiralės abortuojantį poveikį. Paprastojoje spiralėje esančio vario jonai užkerta kelią apvaisinimui (pakeičia gimdos aplinką), o ne apvaisinto kiaušinėlio implantacijai.

Dėl varinės ir hormoninės spiralės skirtumų

Abi gimdos spiralės - tiek varinė, tiek hormoninė - yra įvedamos į gimdą, kur sudaro nepalankią terpę įvykti apvaisinimui. Pirmoji priemonė skleidžia vario fonus, antroji – mažą hormono progestino kiekį. Hormoninė spiralė turi esminį skirtumą – su ja mėnesinių kraujavimas ir skausmas paprastai sumažėja. Tuo tarpu naudojant vario spiralę, menstruacijos gali pasidaryti gausesnės ir skausmingesnės.

Dėl estrogenų dominavimo, priešlaikinės menopauzės

Naudojant hormoninę spiralę, kiaušidžių funkcija būna normali ir estradiolio (estrogeno) lygis išlieka, net jeigu moteriai nėra mėnesinių. Nėra pagrindo daryti prielaidą, kad hormoninė spiralė ar hormoninė minispiralė sutrikdo hormonų balansą ar iššaukia priešlaikinę menopauzę. Šios spiralės veikia vietiškai – gimdoje, priešingai nei visi kiti hormoniniai kontraceptikai: tabletės, pleistras, žiedas, implantas, injekcijos. Šių metodų poveikis yra sisteminis: veikiama smegenų liauka hipofizė, sintetiniai hormonai cirkuliuoja bendroje kraujotakoje.

Dėl plaukų slinkimo

Plaukų slinkimas (alopecija) yra galimas šalutinis poveikis naudojant hormoninę spiralę, jis priskiriamas prie nedažnų reiškinių ir gali pasireikšti 1-10 moterų iš 1000. Vartojant minispiralę, klinikinių tyrimų metu plaukų slinkimas buvo priskirtas prie dažnų šalutinių poveikių, galinčių pasireikšti ne daugiau kaip 1 pacientei iš 10-ies. Apie kitus dažniausiai pasitaikančius hormoninės spiralės ir minispiralės šalutinius poveikius galite sužinoti internete arba pasiteirauti savo ginekologo.

Ko daugiau: privalumų ar trūkumų?

Svarbiausia, kad visus aprašytus šalutinius poveikius moters sveikatai ir savijautai, įskaitant retus ir dažniausiai pasireiškiančius, pranoksta hormoninių spiralių suteikiami privalumai:

  • patikima kontracepcija (>99%),
  • vietinis poveikis gimdoje,
  • nėra galimybės padaryti vartojimo klaidų,
  • nedaroma įtaka vaisingumui ateityje,
  • teigiamas poveikis gimdos gleivinei, mėnesinėms.

Didelio mąsto tyrimai patvirtina efektyvumą ir saugumą

Kontraceptinis hormoninės spiralės patikimumas buvo tirtas 5 klinikinėse studijose, kuriose dalyvavo 3330 šios priemonės vartotojų. Per pirmuosius vartojimo metus užfiksuoti 2 nepageidaujami nėštumai iš 1000, per penkis vartojimo metus – 7 nėštumai iš 1000. Tai įrodo aukštą hormoninės spiralės kontraceptinį efektyvumą. 
Be to, duomenys iš palyginamosios studijos EURAS-IUD, kurioje hormoninė spiralė buvo lyginta su vario spirale, per pirmuosius vartojimo metus parodė beveik 10 kartų mažesnį neplanuotų nėštumų dažnį hormoninės spiralės vartotojų grupėje.
Neseniai užbaigtas EURAS-IUD tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau kaip 60 tūkst. Europos moterų, nepateikė jokių naujų abejonių dėl hormoninės spiralės saugumo. Dar kartą patvirtinta, kad tai saugi ir patikima priemonė, leidžianti apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo, sumažinti mėnesinių kraujavimą, apsaugoti gimdos gleivinę pakaitinės hormonų terapijos metu.
Nuo 1990 m., kai hormoninė spiralė pirmą kartą buvo pristatyta Suomijoje, dabar priemonė parduodama daugiau kaip 130 pasaulio šalių. Nė vienoje iš jų hormoninė spiralė nebuvo uždrausta ar svarstomas jos vartojimo apribojimas dėl priežasčių, susijusių su galimai neigiama įtaka sveikatai.

Pasitikėkite savo gydytoju

Mes „Bayer“ tvirtai tikime, kad kontracepcijos ateitis priklauso ilgalaikėms, veiksmingoms ir gerai toleruojamoms priemonėms, dėl kurių vartojimo moteriai ir jos partneriui nereikia rūpintis kiekvieną dieną, kuri netrikdo intymumo, yra saugi.
Kiekviena moteris - individuali, asmeninę reakciją į konkretų preparatą nulemia organizmo ypatybės, paveldimumas, sveikatos būklė, gyvenimo būdas. Interneto diskusijose ir socialiniuose tinkluose pateikiamą informaciją reikėtų vertinti kritiškai ir pasikliauti profesionalia nuomone, mokslo įrodymais, tikra patirtimi. Prieš priimdama sprendimą dėl kontracepcijos, būtinai aptarkite su savo ginekologu, kuris metodas iš gausaus šiandienos asortimento gali būti tinkamas būtent Jums.

L.LT.06.2014.0415

 
 
 
 
Šiandien klausiame:

SOS centras

Susisiekite su mumis

Užduokite klausimą, pasiūlykite idėją arba išsakykite problemą.

Klauskite gydytojo

Klauskite Prisimink.lt sveikatos specialistų tiesiogiai!

D.U.K.

Visi dažniausiai užduodami klausimai vienoje vietoje.

Žodynas

Nežinote jums svarbaus termino? Visi paaiškinimai čia.