Nėštumui ruoškitės, bet nepersistenkite planuodami

Medikai nesiūlo nėštumo planuoti kompiuterio programos tikslumu, tai didna įtampą, trukdo pastoti. Jeigu naujas narys šeimoje nelaukiamas arba reikia keleto metų atsikvėpti, geriau pasirūpinti patikima kontracepcija. Apie netikėtus pastojimus ir jų prevenciją kalbamės su ginekologe dr.Žaneta Kasilovskiene.

Galiu drąsiai teigti, kad neplanuotų nėštumų mažėja. Akivaizdu, kad moterys tampa vis daugiau apsiskaičiusios, vis daugiau žino apie kontracepciją, atsakingiau rūpinasi savimi. Todėl ir abortų mažėja. Kartais moterys, atėjusios pasitikrinti, pasako, kad planuoja pastoti, klausia, kokius tyrimus rekomenduotume. Paprastai specialaus ginekologinio tyrimo nereikia, nes jei moteris kartą per metus apsilanko pas ginekologą, tai to patikrinimo metu viską ir išsiaiškiname – atliekame reikiamus tepinėlius, apžiūrime krūtis, patikriname ultragarsu ir t.t. Tik reikia nepamiršti, kad moteris ginekologiškai gali būti sveika, bet turėti kitų sveikatos sutrikimų, todėl svarbu prieš planuojant pastoti apsilankyti pas šeimos gydytoją. Ypač jei seniai darytas kraujo tyrimas, jei moteris serga kokia nors lėtine liga, turi organizme silpnų vietų (skydliaukę, inkstus, širdį ar pan.).
Sakome, kad nėštumas yra vaistas nuo ginekologinių ligų, pastojusi moteris atjaunėja, susitvarko jos hormoninė sistema. Ne veltui anksčiau močiutės sakydavo: „Pagimdysi ir pasveiksi“. Taip, tai tiesa, bet nereikia pamiršti, kad nėštumo metu organizmas alinamas, ir kas jame yra silpna, tas ir „išlenda“. Mes, medikai, nesiūlome nėštumų planuoti kaip kokios kompiuterio programos. Jei moteris rūpinsis savo sveikata, kartą per metus lankysis pas ginekologą ir šeimos gydytoją, tai ji pastoti galės po trijų mėnesių, pusės metų – kada norės. Tik vertėtų stebėti pastojimo laiką, nes pirmus tris nėštumo mėnesius reikia vartoti folio rūgštį. Šiuolaikinės mamos labai modernios, jos parsisiuntusios į išmaniuosiuos telefonus įvairių skaičiuoklių ir programėlių, kurios praneša, kad mėnesinės vėluoja, kad galimas nėštumas. Didelis planavimas kartais sukelia įtampą, ne visada pavyksta iš karto, moterims kyla stresas. Tad verčiau neturėti labai griežto plano, kad „būtinai pastosiu per 2 mėnesius“. Žinoma, praktikoje ne kartą yra tekę matyti išsigandusias, sutrikusias moteris, kurios, sužinojusios, kad laukiasi, pradeda kalbėti apie abortą. Stengiamės perkalbėti, ir, patikėkite, beveik visada pavyksta! Juolab kad dabar jau nebe Veronikos laikai, moterys drąsiai gimdo ir būdamos vienišos. Sakome moterims, kad vienas-kitas nėštumas niekam nesutrukdė nei karjeros, nei darbų. Nuosprendį priima moteris, mūsų pareiga tik ją bandyti perkalbėti, o jei nepavyksta – vykdyti jos valią.
Apsisaugojimo būdų dabar tikrai daug, kontracepcija tobulėja, didelės pažangos pasiekta hormoninės kontracepcijos srityje – pristatomos vis patikimesnės, geriau toleruojamos, patogiau naudojamos priemonės. Kai moteris kreipiasi dėl kontracepcijos, galime patarti kiekvienai asmeniškai – ilgai kalbamės, aiškinamės apie moters sveikatą, lytinių santykių aktyvumą, finansines galimybes, jos planus dėl kitų nėštumų (po kiek metų planuotų vėl pastoti). Moteriai, kuri sako – „kaip bus taip bus, jei pastosiu, tai gimdysiu“ – siūlome kontracepcijos visai nenaudoti. Jei moteris sako, kad tikrai negimdytų, būtinai rekomenduojame kontraceptikus, nes abortas yra didžiulis organizmo žalojimas visomis prasmėmis. Nenorinčioms kasdien gerti tablečių ar skaičiuoti vaisingas dienas, tinkama alternatyva gali būti hormoninė gimdos spiralė. Šią kontracepcijos priemonę, patikimai veikiančią 3 arba 5 metus, jau galime skirti įvairaus amžiaus moterims, net aštuoniolikmetėms. Tokį metodą gali naudoti ir neseniai pagimdžiusios bei žindančios moterys.

Visą straipsnio "Nelauktas svečias ar maloni staigmena" tekstą skaitykite spalio mėn. "Mamos žurnale".

 
 
 
 
Šiandien klausiame:

SOS centras

Susisiekite su mumis

Užduokite klausimą, pasiūlykite idėją arba išsakykite problemą.

Klauskite gydytojo

Klauskite Prisimink.lt sveikatos specialistų tiesiogiai!

D.U.K.

Visi dažniausiai užduodami klausimai vienoje vietoje.

Žodynas

Nežinote jums svarbaus termino? Visi paaiškinimai čia.