Dažnai užduodami klausimai (DUK)

Moters sveikata ir savijauta
 • Ar kontraceptikų poveikiui turi įtakos kiti vaistai, kuriuos tenka vartoti?

  Taip, kai kurie vaistai gali sumažinti geriamųjų kontraceptikų efektyvumą - tai vaistai nuo epilepsijos (pvz., primidonas, fenitoinas, barbitūratai), tuberkuliozės (rifampicinas) ar kitų infekcinių ligų (pvz., antibiotikai, ampicilinas, tetraciklinai ir grizeofulvinas). Minėtų vaistų ir kontraceptikų sąveika pasireiškia tuo, kad vaistai pagreitina hormonų suardymą kepenyse, ir likusi tabletės hormonų dozė gali būti nepakankama. Jokios kitokios, kaip kartais manoma, „pavojingos sveikataisąveikos nėra. Tokiais atvejais gydytojas gali tiesiog parekomenduoti vartoti didesnių dozių kontraceptines tabletes ilgais ciklais. Tad, jei gydytojas skiria moteriai kuriuos norsišvardintų vaistų, lytinių santykių metu apsaugai nuo nepageidaujamo nėštumo sustiprinti patartina naudoti papildomas apsaugos priemones, pvz., prezervatyvus ar spermicidinius produktus (žvakutes ar kremus). Bet kokiu atveju, prieš pradedant vartoti kontraceptikus, išmintingiausia būtų įspėti gydytoją ar vaistininką, jog vartojate kitų vaistų - žinodamas tai, jis galės parinkti tinkamiausią kontraceptiką ir vartojimo būdą.

  Jei vartojate kokius nors aukščiau nepaminėtus vaistus, iškilus abejonėms dėl kontracepcijos efektyvumo visada galite pasitarti su savo gydytoju arba užduoti klausimą Prisimink.lt gydytojui.

 • Ar hormoniniai kontraceptikai (tabletės, pleistras, žiedas, spiralė) saugo nuo lytiškai plintančių ligų?

  Gydytojai juokauja, kad labiausiai lytiškai plintanti „liga“ (LPL) yra nepageidaujamas nėštumas. Prezervatyvai yra ideali apsauga nuo lytiškai plintančių ligų žmonėms, neturintiems nuolatinio partnerio. Deja, kontraceptinis efektyvumas yra tik 88 proc. Tuo tarpu kontraceptinės tabletės, nors ir nesaugo nuo LPL, tyrimų duomenimis, garantuoja 99,8-100 proc. efektyvią apsaugą nuo nepageidaujamo nėštumo, tereikia jas taisyklingai vartoti. Kai kuriose šalyse tarp nuolatinio seksualinio partnerio neturinčių žmonių paplitusi dviguba kontracepcija: kontraceptinė piliulė + prezervatyvas. Taip maksimaliai užtikrinama apsauga tiek nuo nepageidaujamo nėštumo, tiek nuo LPL. Be to, daugelis moterų geriamuosius kontraceptikus vartoja ir dėl teigiamo poveikio sveikatai ir grožiui: jie reguliuoja ciklą, sumažina mėnesinių skausmus ir trukmę, sumažina PMS, gražina odą ir turi kitų privalumų: kontraceptikai yra viena efektyviausių profilaktikos priemonių nuo endometriozės.

 • Ar kontraceptines tabletes gali vartoti jaunos merginos, pvz. 15 metų?

  Geriamieji kontraceptikai tinka visoms vaisingo amžiaus merginoms ir moterims, turinčioms lytinių santykių arba mėnesinių ciklo sutrikimų, padidėjusį odos ar plaukų riebalavimąsi, spuoguotumą ar padidėjusį plaukuotumą. Kontraceptikai skiriami gydytojo ginekologo, apžiūrėjus jauną moterį. Be gydytojo konsultacijos kontraceptinių tablečių vartoti nerekomenduojama.

 • Kaip ir kodėl kontraceptikai gali paveikti moters geismą? Ar kontraceptikai mažina moters norą mylėtis.

  Geriamųjų kontraceptikų poveikis moters libido neįrodytas. Kiekvienu atveju moters reakcija į kontraceptikus yra individuali. Atliktų tyrimų dalyvės nurodo įvairiai: vienoms lytinis potraukis vartojant tabletes padidėja, kitoms sumažėja, trečios - nepastebi pokyčių. Tad, jei, moters manymu, vartojami kontraceptikai sumažino jos lytinį potraukį, rekomenduojama išbandyti kitus.

 • Kaip ir kodėl vartojančioms kontraceptikus kenkia rūkymas? Ant informacinių lapelių būna parašyta, kad rūkančioms kontraceptikai nerekomenduojami.

  Rūkymas kenkia visiems, tad pirmas patarimasmesti rūkyti. Rūkymas ypatingai didina širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę. Jei moteris intensyviai rūko (daugiau kaip 15 cigarečių per dieną) ir vartoja kontraceptikus, šių susirgimų tikimybė didesnė, ypač jei moteris yra vyresnė nei 35 metų. Šioms moterims reikėtų rinktis nehormonines kontracepcijos priemones.

 • Ar gali būti, kad baigus vartoti kontraceptikus ilgam dingsta menstruacijos?

  Nutraukus kontraceptikų vartojimą, mėnesinės turėtų atsirasti per pirmąsias 4–6 savaites. Kontraceptikai „sustyguoja“ ciklą, palaikydami pastovią hormonų pusiausvyrą tol, kol yra vartojami. Tačiau jei turėjote funkcinių ciklo sutrikimų iki pradėdama vartoti kontraceptikus, tikėtina, kad jie išliks. Nepamirškite, kad be daugelio kitų priežasčių, ciklo reguliarumą veikia stresas, tolimos kelionės, dietos, staigi svorio kaita. Jei mėnesinių nėra daugiau kaip 3 mėnesius, būtina kreiptis į gydytoją.

 • Ar kontraceptikai sumažina riziką susirgti cistomis, miomomis, endometrioze?

  Kontraceptikai yra netgi labai efektyvūs cistų bei endometriozės profilaktikoje. Cistos kiaušidėse dažniausiai atsiranda dėl sutrikusios hormonų pusiausvyros, ko išvengiama vartojant kontraceptines tabletes. Pastarųjų metų tyrimai patvirtino, kad kontraceptinės tabletės yra vienaefektyviausių ir saugiausių endometriozės profilaktikos ir gydymo priemonių, todėl pasaulyje dažniau atsisakoma chirurginių šio susirgimo gydymo būdų.

  Miomų augimas iki šiol lieka paslaptis medicinoje, todėl kaip auganti mioma "elgsis" vartojant kontraceptiką, sunku prognozuoti (kartais mažėja, kartais didėja). Pastebėta vienajei miomų moteris dar neužsiaugino, kontraceptikų vartojimas 5 metus sumažina miomos tikimybę 17 %. Tad, be efektyvios kontracepcijos, ciklo reguliavimo bei odos gražinimo funkcijos, kontraceptikus verta vartoti ir dėl efektyvios ginekologinių ligų profilaktikos.

 • Kaip greitai išnyksta šalutinis kontraceptikų poveikis, jei toks pasireiškia? Ar tuomet reikia nustoti juos gerti?

  Geriamųjų kontraceptikų adaptacinis periodaspirmieji vartojimo mėnesiai, tad, jei nepageidaujamus šalutinius požymius jaučiate būtent per pirmuosius kontraceptikų vartojimo mėnesius, tikėtina, kad šie pojūčiai dings. Visais atvejaispradedant ar nutraukiant kontraceptikų vartojimąreikia pasitarti su gydytoju. Dažniausiai apžiūra nebūtina, tad nepatingėkite nors paskambinti savo ginekologui telefonu ir paklausti jo nuomonės.

Kontraceptikų vartojimas
 • Kokia rizika pastoti, jei pamirštama išgerti vieną piliulę, o kita išgeriama tik po 36 valandų?

  Nereguliariai geriant kontraceptines tabletes, gamintojai nebegali garantuoti 100 proc. efektyvios kontracepcijos. Kokia yra pastojimo rizika, priklauso nuo to, kurią pakuotės vartojimo savaitę buvo praleista tabletė. Praleidus vieną iš pirmųjų septynių tablečių, tikimybė pastoti didesnė, nei praleidus likusias pakuotėje tabletes. Jei praleidote ar kitą tabletę išgėrėte vėliau nei praėjus 36 val. po paskutinės tabletės, maksimaliai efektyviai kontracepcijai užtikrinti sekančias 7 dienas rekomenduojama naudoti prezervatyvus ar spermicidines priemones. Detaliau sužinoti, kaip elgtis praleidus tabletę, skaitykite vaisto informaciniame lapelyje arba čia.

 • Koks kontraceptikų galiojimo laikas?

  Paprastai kontraceptikai galioja iki 2 metų, tačiau įvairių kontraceptikų galiojimo laikas įvairusžiūrėkite į pakuotę.

 • Kodėl geriamuosius kontraceptikus reikia gerti tuo pačiu metu? Kiek galima nukrypti nuo grafiko?

  Kontraceptikus rekomenduojama gerti kasdien vienodu paros metu, nes tai pagrindinė kontraceptikų efektyvumo sąlyga. Nesvarbu, ryte, dieną ar vakare pasirinksite gerti kontraceptikus, svarbiausia, kad gertumėte juos nuolat panašiu laiku. Užuomaršoms paguodašiuolaikiniai kontraceptikai leidžia pavėluoti net 12 valandų, t.y., 9 val. vakare pamiršta tabletė gali būti išgerta iki 9 val. ryto. Priminimą išgerti tabletę galite gauti nemokamai į el. pašto dėžutę, sužinokite.

 • Kas kiek laiko reikia keisti geriamuosius kontraceptikus?

  Jei vartodama gydytojo paskirtus kontraceptikus jaučiatės puikiai, organizmas gerai juos toleruoja, kontraceptikų keisti nereikia. Jei nesate visiškai patenkinta, pasitarkit su gydytoju ir būtinai išsakykite savo pretenzijas. Iš daugelio kontraceptinių tablečių, kurios kiekviena turi savų privalumų, gydytojas tikrai išrinks geriausias būtent jums.

Būsimoms ir esamoms mamoms
 • Ar nutraukus kontraceptikų vartojimą moters vaisingumas atsistato iš karto?

  Taip. Jei moteris neturi sveikatos problemų, nutraukus tablečių vartojimą ar išėmus iš gimdos hormoninę spiralę, ji gali pastoti jau pirmąjį mėnesį. Moters vaisingumas yra jos gebėjimas pastoti ir išnešioti vaisių, ir jis gali sumažėti dėl įvairių priežasčių, nepriklausomai nuo to, vartojo ji kontraceptikus ar ne. Jei, nutraukus kontraceptiko vartojimą, ciklas būna nereguliarus, neatsiranda mėnesinės ar moteris negali pastoti, reikia nustatyti ir gydyti šią sveikatos problemą, užuot puolus kaltinti kontraceptikus ir juos skyrusius gydytojus. Kontraceptikų vartojimas nemažina vaisingumo, tačiau tikėtis, kad pašalins nevaisingumo priežastis, taip pat negalima.

 • Ar kontraceptikus gali vartoti tik ką pagimdžiusios ir krūtimi maitinančios mamos?

  Nemaitinančios krūtimi motinos gali pradėti vartoti kontraceptikus 21–28 dienomis po gimdymo. Maitinančios krūtimi turėtų rinktis kitokius kontracepcijos būdus. Jei iki kito gimdymo norite ilgesnės pertraukos, rekomenduojama 5 metus gimdoje veikianti hormoninė spiralė.

Bendrai apie kontracepciją
 • Kodėl bažnyčia yra nusiteikusi prieš kontracepciją, juk geriant kontraceptikus moters kūne kiaušinėlis nesubręsta?

  Katalikų bažnyčia yra prieš bet kokią kontracepciją, kaip ir prieš nevedybinius lytinius santykius, nes tai prieštarauja jos skelbiamoms tiesoms. Pagal katalikiškas nuostatas, lytinio akto metu sutuoktiniai turėtų vienas kitam atsiduoti visa savo esybe ir netrukdyti užsimegzti naujai gyvybei, tad kontracepcija iš principo prieštarauja šiai nuostatai. Katalikų bažnyčios vertinimu, kontracepcija yra gyvybės nutraukimas, tačiau tai netiesa. Įvairūs kontracepcijos būdai tiesiog panaikina sąlygas gyvybei atsirasti, bet jokiu būdu jos nežudo.

 • Koks kontraceptinių tablečių efektyvumo procentas?

  Taisyklingas, tai yra reguliarus geriamųjų kontraceptikų vartojimas, tyrimų duomenimis, užtikrina 99,8–100 proc. efektyvią apsaugą nuo neplanuoto nėštumo. Apie kitų kontracepcijos priemonių patikimumą galite sužinoti čia.

 • Kokie pasaulyje populiariausi kontraceptikai ir kodėl?

  Įvairiose šalyse populiarūs skirtingi vienfaziai kontraceptikai, kurių tabletėse yra vienoda dozė hormonų, t.y. kiekvienos veikliosios tabletės sudėtis yra tokia pati.

  Pastaruoju metu pasaulyje ir Lietuvoje populiarėja daugiafaziai kontraceptikai, jų tabletėse veikliųjų medžiagų kiekis yra skirtingas. Tokios yra kontraceptinės tabletės su estradioliu, tapačiu natūraliam hormonui estrogenui, ir progestinu dienogestu. Kintamos veikliųjų medžiagų dozės tabletėse aprūpina organizmą tokiu hormonų kiekiu, kokio reikia konkrečiu ciklo metu. Taip užtikrinama patikima kontracepcija, gera mėnesinių ciklo kontrolė, švelnus poveikis medžiagų apykaitai ir geras toleravimas (1). Tabletės su estradioliu ir dienogestu sukurtos taip, kad jas vartojant, visas 28 dienas estradiolio kiekis organizme išliktų pastovus ir optimalaus lygio – toks, koks būna pasibaigus mėnesinėms ir artėjant ciklo viduriui, kai moteris jaučiasi geriausiai (2). Vartojant daugiafazes kontraceptines tabletes svarbu nesumaišyti tablečių ir jas vartoti ant pakuotės nurodyta tvarka.

  1. Maurizio Guida et al. Review of the safety, efficacy and patient acceptability of the combined dienogest/estradiol valerate contraceptive pill. International Journal of Women;s Health, 20 August 2010.
  2. Lu M, Uddin A, Foegh M, Zeun S.: Pharmacokinetics and Pharmacodynamics of a New Four-Phasic Estradiol Valerate and Dienogest Oral Contraceptive. Obstetrics and Gynecology 109, 4 Suppl: 61S, 2007.
 • Ar yra kontraceptinių tablečių vyrams?

  Kol kas rinkoje nėra vyrams skirtų kontraceptinių priemonių. Kontracepcijos priemonių gamintojai šiuo metu kuria kontraceptinį preparatą vyrams. Ar prigytų ši naujovė, parodys laikas.

 • Kaip greitai gali pastoti moteris, nustojusi vartoti kontraceptines tabletes?

  Moteris gali pastoti jau per pirmąjį mėnesį. Rekomenduojama sulaukti pirmųjų mėnesinių be kontraceptiko ir pastoti sekantį ciklątaip gydytojui bus lengviau nustatyti gimdymo datą.

SOS centras

Susisiekite su mumis

Užduokite klausimą, pasiūlykite idėją arba išsakykite problemą.

Klauskite gydytojo

Klauskite Prisimink.lt sveikatos specialistų tiesiogiai!

D.U.K.

Visi dažniausiai užduodami klausimai vienoje vietoje.

Žodynas

Nežinote jums svarbaus termino? Visi paaiškinimai čia.