MANO Prisimink.lt

Sveikata

Endometriozė

Endometriozė yra būklė, kai į gimdos gleivinę panašus audinys vešagimdos ertmės ribų ir sukelia aplinkinių audinių uždegimą. Tai lėtinė, progresuojanti ir atsinaujinanti liga, kuri dažniausiai pažeidžia organus, esančius pilvo ertmėje: gimdos raumenį, pilvaplėvę, kiaušides, kiaušintakius, žarnas, šlapimo pūslę. Retais atvejais randama plaučiuose ir net smegenyse.

Endometriozėdažna ginekologinė liga, kuria serga 5–10 % vaisingo amžiaus moterų. Liga paprastai diagnozuojama jaunoms, dar 30-ies nesulaukusioms moterims. Endometriozė gali sutrikdyti moters darbingumą, apkartinti seksualinį gyvenimą, neigiamai veikti emocinę būseną, riboti kasdienę veiklą.

Ligos atsiradimo ir vystymosi priežastys neaiškios. Vyraujanti teorija teigia, kad mėnesinių metu per kiaušintakius į pilvo ertmę su krauju patekusios gimdos gleivinės ląstelės įsitvirtina ant dubens organų ir pilvaplėvės. Jeigu organizmo imuninės sistemos atsakas yra sutrikęs, tokie audiniai nesunaikinami ir gali išvešėti jiems nebūdingoje vietoje sukeldami ligą.

Endometriozės požymiai:

 • skausmingos mėnesinės;
 • skausmas lytinių santykių metu;
 • skausmas ovuliacijos metu;
 • lėtiniai dubens skausmai;
 • gausios ir nereguliarios mėnesinės;
 • skausmingas šlapinimasis ir (arba) tuštinimasis;
 • nevaisingumas (endometriozė nustatoma 25–35 % nevaisingų moterų);
 • lėtinis nuovargis, išsekimas.

Šie simptomai būdingi ir kitoms ligoms, todėl nuo pirmųjų požymių pasireiškimo iki ligos diagnozės patvirtinimo gali praeiti ne vieneri metai. Neretai moterys delsia kreiptis į medikus, nes laikosi klaidingos nuostatos, esą skausmas yra neatsiejama mėnesinių dalis, ypač jei sunkios mėnesinės vargina ir kitas giminės moteris.

Endometriozės diagnostika

Endometriozės diagnostikaNustatant ligą, vertinami moters nusiskundimai, atliekamas ginekologinis tyrimas, ultragarso tyrimas. Pagrindinis endometriozės nustatymo metodas yra laparoskopija, kurios metu apžiūrimi vidaus organai, įvertinamas ligos išplitimas, pašalinami ir ištiriami endometriozės židiniai. Idealiu atveju ligos diagnostika ir gydymas atliekamas tos pačios invazijos metu.

Atliekant šią minimaliai invazinę operaciją, pilvo sienoje daromas mažytis pjūvis, kurio pakanka atlikti diagnostines bei gydomąsias procedūras.

 
 

Endometriozės gydymas

Endometriozė sukelia skausmą ir nevaisingumą. Skausmas ir kitos endometriozės pasekmės gydomos:

 • nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo;
 • progestinais, pavyzdžiui, dienogesto tabletėmis;
 • hormonine gimdos spirale;
 • sudėtinėmis kontraceptinėmis tabletėmis;
 • hormoniniais vaistais, mažinančiais estrogenų;
 • kiekį organizme.

Nevaisingumas koreguojamas ovuliacijos skatinimo, pagalbinių apvaisinimo procedūrų ir laparoskopinio chirurginio gydymo pagalba. Chirurginis gydymas yra tausojantis ir radikalus. Tausojančios chirurgijos tikslas yra atstatyti normalią anatomiją ir sunaikinti endometriozės židinius. Radikali chirurgija apima abiejų pusių kiaušidžių su kiaušintakiais ir gimdos pašalinimą. Ji taikoma, kai gydymas nepakankamai efektyvus ir moteris nebeplanuoja pastoti, yra gretutinė ginekologinė patologija. Nėra vieno universalaus endometriozės gydymo būdo, jis taikomas įvertinus kiekvienos moters sveikatos būklę, nusiskundimus ir poreikius.

Jeigu Jus vargina skausmingos mėnesinės ir kiti endometriozės požymiai, svarbu nedelsti ir kreiptis į ginekologą. Gydytojui laiku atlikus būtinus tyrimus, patvirtinus diagnozę ir skyrus individualų gydymą, ligos progresavimas gali būti sustabdytas.

Gyd. Heraldas Stankevičius, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinika

Naudokite lietuviškus simbolius

Paskutinį kartą atnaujinta 2014-10-08